Historia Polski bywała kobietą. Silną i zaradną

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 16:20
- W naszej historii jest przynajmniej z 30 momentów, w których to kobiety - silne i zaradne - zadecydowały o istnieniu państwa Polskiego - przekonuje Kamil Janicki, autor książki "Damy polskiego imperium".
Audio
  • Kamil Janicki, autor książki "Damy polskiego imperium", opowiada o najsłynniejszych kobietach w historii naszego kraju (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Fragment obrazu Marcello Bacciarelliego, portret królowej Jadwigi Andegaweńskiej, 1768-1771, w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie
Fragment obrazu Marcello Bacciarelli'ego, portret królowej Jadwigi Andegaweńskiej, 1768-1771, w zbiorach Zamku Królewskiego w WarszawieFoto: PAP/ARCH Jakub Grelowski

Czytaj także
zawisza czarny 1200 pap.jpg
Zawisza Czarny. Wzór cnót wszelakich i sportowiec ekstremalny

W najnowszej książce autor bestsellerowych "Dam złotego wieku" i "Żelaznych dam" opisuje "święte królowe, które pokochały władzę". - Do tego grona należała na przykład Jadwiga Kaliska, żona króla Władysława Łokietka. Trzęsła całą Polską, w dużym stopniu pomogła swojemu mężowi zdobyć tron i w ratowała mu skórę w kluczowych momentach. M.in. dowodziła obroną Wawelu - mówi Janicki.    

Gość Czwórki opowiada także o jej prawnuczce Jadwidze Andegaweńskiej, która po prababce odziedziczyła nie tylko imię, ale też hart ducha. Zrobiono z niej króla, licząc, że będzie bezwolną marionetką. Ale to ona utorowała drogę do polskiej potęgi i to mimo wielu przeszkód i zaskakujących zwrotów akcji...

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Kamil Janicki (autor książki "Damy polskiego imperium")

Data emisji: 28.10.2017

Godzina emisji: 14.15

kul/mg

Czytaj także

Mazurek Dąbrowskiego. Jaka jest jego historia?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 12:45
Tym razem w "Zaklinaczach czasu" opowiadamy Wam historię Mazurka Dąbrowskiego. A to w związku z rocznicą - 220 lat temu w lipcu 1797 roku w Lombardii Józef Wybicki napisał tekst "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" nazywanej również "Mazurkiem Dąbrowskiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Wielki - bohater nieswoich czasów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 15:20
- To jedyny król w historii Polski, który doczekał się przydomka "Wielki". A przy okazji był to władca dość kontrowersyjny i kochliwy - mówi publicysta Marcin Sałański.
rozwiń zwiń