X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mazurek Dąbrowskiego. Jaka jest jego historia?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 12:45
Tym razem w "Zaklinaczach czasu" opowiadamy Wam historię Mazurka Dąbrowskiego. A to w związku z rocznicą - 220 lat temu w lipcu 1797 roku w Lombardii Józef Wybicki napisał tekst "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" nazywanej również "Mazurkiem Dąbrowskiego".
Audio
  • Maria Strzałkowska o znaczeniu i historii "Mazurka Dąbrowskiego" (Zaklinacze czasu/Czwórka)
  • Zawody z przeszłością. Czym zajmują się flisacy? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Generał Jan Henryk Dąbrowski na czele Legionów. Fragment akwareli z 1882 roku
Generał Jan Henryk Dąbrowski na czele Legionów. Fragment akwareli z 1882 rokuFoto: Juliusz Kossak [Domena publiczna], Wikimedia Commons

Maria Strzałkowska Wersja hymnu jest tylko i wyłącznie jedna. Kiedyś do tekstu wkradło się to słynne "póki" we fragmencie "póki my żyjemy". W tym miejscu od zawsze było "kiedy". "Póki" jest rusycyzmem, a znaczenie samego słowa zakłada kres. W "kiedy" wpisana jest ciągłość

- Po trzecim rozbiorze Polska zniknęła z mapy Europy, a część Polaków udała się na emigrację - tłumaczy w Czwórce Maria Strzałkowska, autorka książki "Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy". - We Francji nasi uchodźcy tworzyli polskie formacje wojskowe u boku Napoleona, który szedł zwycięsko przez Europę. W styczniu 1797 roku powstały Legiony Polskie we Włoszech, a już w lipcu Józef Wybicki napisał "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" na cześć ich dowódcy Henryka Dąbrowskiego - opowiada zaproszona historyczka.  

Jak przekonuje, pieśń powstała w ciągu trzech dni i składała się w z sześciu zwrotek. - Później, dwie zostały usunięte - zaznacza Maria Strzałkowska i wspomina też o melodii "Mazurka Dąbrowskiego". - Jej autor jest nieznany. Wiemy jednak, że jest to utwór ludowy. Wtedy mazurki tańczono i śpiewano - opowiada. Jaka jest treść dwóch usuniętych z "Mazurka Dąbrowskiego" zwrotek? Kim jest pojawiająca się w jego tekście Barbara? Oraz gdzie znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego? Więcej o tym w audycji, w której w ramach nowego wakacyjnego cyklu "Zawody z przeszłością" sprawdziliśmy się też, czym zajmują się flisacy. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrań "Zaklinaczy czasu".

Anna Hardej, Małgorzata Strzałkowska i Jakub Jamrozek w Czwórce/fot. Czwórka Anna Hardej, Małgorzata Strzałkowska i Jakub Jamrozek w Czwórce/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej i  Jakub Jamrozek

Gość: Maria Strzałkowska (autorka książki "Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy")

Data emisji: 1.07.2017

Godzina emisji: 14.08

jsz/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fantastyka ludowa - niektóre stwory udomawiano

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 15:00
Takim pupilem był na przykład trach, który zbierał dla swoich gospodarzy skarby. O tym i o innych stworach ze słowiańskich wierzeń w Czwórce opowiada Witold Vargas, współautor "Bestiariusza słowiańskiego", którego drugi tom właśnie trafił na półki księgarń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klub Auschwitz...". Opowieści obozowych przeżywców

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 14:29
- "Przeżywca" to dziwne słowo, którego używam, aby znaleźć odróżnienie od znanego z literatury "ocalonego". Chciałam znaleźć jego chropowaty i źle brzmiący odpowiednik - opowiadała w "Zaklinaczach czasu" Agnieszka Dauksza, autorka wydanej niedawno książki "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców".
rozwiń zwiń