Symbole narodowe, czyli orzeł, który mógł być pawiem i nie zawsze czerwona czerwień

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 17:00
- W 1000 roku, za rządów Chrobrego, pojawiła się moneta, na której widniał orzeł albo paw. Ptak na głowie ma trzy kreski, które mogły symbolizować koronę - opowiada heraldyk i weksylolog Alfred Znamierowski.
Audio
  • O symbolach narodowych - skąd się wzięły i jaką niosą historię? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/domena publiczna/Velishchuk Yevhen

Czytaj także
Powstanie styczniowe 1200.jpg
Powstanie Styczniowe. "Ukrywaj się, uderzaj i uciekaj w las"

Orzeł w godle Polski widnieje do dzisiaj. Jednak biel i czerwień nie zawsze były naszymi barwami. - Przypuszczam, że to bardzo słowiański zestaw kolorów, który do dzisiaj występuje na przykład na Białorusi, Ukrainie i Łotwie - opowiada gość Czwórki. - W 1919 roku, kiedy wprowadzono polską flagę, ona była biało-karmazynowa. Potem karmazyn zamieniono na cynober. Jeśli zaś chodzi o flagi, które widzimy na co dzień, one też mają różne odcienie czerwieni - dodaje ekspert.

Od kiedy polska flaga wygląda tak jak dzisiaj? Czym jest kokarda narodowa i kiedy się ją zakłada? Czy orzeł w naszym godle to bielik? I który król zdecydował, że to właśnie ten ptak będzie naszym narodowym symbolem? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 


Czytaj także
flaga 1200.jpg
Dzień Niepodległości: tożsamość narodowa była dla Polaków najważniejsza

W audycji Jarosław Pych z Muzeum Wojska Polskiego tłumaczy także, dlaczego przed wywieszeniem flagi warto sprawdzić prognozę pogody i jakich symboli nie można na niej umieszczać.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Alfred Znamierowski (heraldyk i weksylolog)

Data emisji: 28.04.2018

Godzina emisji: 14.15

kul/mko

Czytaj także

Historia Polski bywała kobietą. Silną i zaradną

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 16:20
- W naszej historii jest przynajmniej z 30 momentów, w których to kobiety - silne i zaradne - zadecydowały o istnieniu państwa Polskiego - przekonuje Kamil Janicki, autor książki "Damy polskiego imperium".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Córki Wawelu. Polska Jagiellonów oczami kobiet

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 10:30
- Wizerunek dworu tworzyła nie tylko królowa i jej najbliższe otoczenie, ale też służące, żony rzemieślników i mieszczki, a nawet żebraczki, które w tamtych czasach przychodziły pod Katedrę na Wawelu. To im poświęciłam swoją książkę - opowiada Anna Brzezińska, autorka "Córek Wawelu".  
rozwiń zwiń