Zawisza Czarny. Wzór cnót wszelakich i sportowiec ekstremalny

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 11:10
Jako 16-latek z pomocą braci uratował życie sławnemu trenerowi szermierki z Włoch. Ten zaś - z wdzięczności - zaczął udzielać im prywatnych lekcji. Wkrótce o Zawiszy Czarnym usłyszała Europa, a także wielbiciele twórczości Sienkiewicza, Wyspiańskiego oraz... Sapkowskiego.
Audio
  • Zawisza Czarny - szkic do rycerskiego portretu (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Zawisza Czarny z Garbowa doczekał się także swojego pomnika. Rzeźba z brązu, autorstwa Gustawa Hadyny ma 2,5 m wysokości i stoi na granitowym cokole. Ustawiono ją w centrum wsi Grabowo
Zawisza Czarny z Garbowa doczekał się także swojego pomnika. Rzeźba z brązu, autorstwa Gustawa Hadyny ma 2,5 m wysokości i stoi na granitowym cokole. Ustawiono ją w centrum wsi GrabowoFoto: PAP/PIOTR POLAK

Łukasz Przybyłek Przydomek "Czarny" wziął się od jego wyglądu. Być może zatem chodziło o kolor włosów albo ciemniejszy odcień skóry

Zawisza Czarny herbu Sulima uchodził za nieustraszonego wojownika i wzór cnót rycerskich. - Swoje obowiązki dzielił między dwory w Krakowie oraz najwspanialszy dwór środkowo-wschodniej Europy - w Budzie. Trzeba jednak zaznaczyć, że kiedy tylko dochodziło do konfliktów na linii król polski i węgierski, zawsze stawał po naszej stronie - opowiada Łukasz Przybyłek z Dziecięcego Uniwesytetu Ciekawej Historii.


Czytaj także
Jean-Leon_Gerome_Pollice_Verso gladiator 1200.jpg
Gladiatorzy jak gwiazdy rocka w starożytnym Rzymie

O Zawiszy pisali kronikarze, jego postać odnajdziemy także w najważniejszych dziełach literatury polskiej, a także na kartach powieści Andrzeja Sapkowskiego. W audycji opowiadamy m.in. o tym, jaką rolę rycerz odegrał w bitwie pod Grunwaldem i zdradzamy, dlaczego dziś mógłby być patronem uczestników "Runmageddonu".

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Data emisji: 10.12.2016

Godzina emisji: 14.46

kul/mc

Czytaj także

Studenckie życie. Od siedzenia "w kozie" do Erasmusa

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 17:00
- W przeszłości studenci wręcz musieli chodzić do gospody. Inaczej by głodowali, bo w stancjach, na których mieszkali, często nie mieli dostępu do kuchni - mówi dr Robert Gawkowski z Uniwersytetu Warszawskiego i opowiada o kulisach życia polskich żaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwie deski i sznurek. Historia białego szaleństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 15:20
Pierwszy narciarz pojawił się 4 tysiące lat temu w jaskini w Norwegii na piktogramie. - Postać narysowana na ścianie jeździ na długich deskach, a w ręku trzyma kijek, albo - jak twierdzą historycy tej dyscypliny - topór - opowiada Wojciech Szatkowski, współautor książki "Magia nart".
rozwiń zwiń