100 wynalazków na stulecie. Latający smok od Tytusa Boratiniego

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 19:00
Marzenia o zdobywaniu przestworzy realizowało wielu, a jednym z pionierów lotnictwa był Polak - Tytus Boratini.
Audio
  • Kim był i czym wpisał się w historię lotnictwa Tytus Boratini? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay.com/aitoff

O jego wynalazku - ornitopterze - było głośno w XVII-wiecznej Europie. - O wynalazcy pisał m.in. Cyrano de Bergerac. Wspominał go jako "polskiego inżyniera, który na dworze polskiego króla zbudował maszynę latającą" - opowiada publicysta lotniczy Tomasz Białoszewski.

Tym królem był Władysław IV Waza, jego nadwornym konstruktorem zaś wszechstronnie wykształcony Polak włoskiego pochodzenia Tytus Boratini. - Studiował architekturę w Padwie i w Wenecji. Zajmował się geodezją, kartografią i fizyką - w teorii i w praktyce - mówi ekspert. - Najpierw skonstruował nie do końca udane skrzydła do latania, potem już lepiej poradził sobie z ornitopterem - tłumaczy.

Jak działało to urządzenie i dlaczego w Europie mówiono o nim "latający smok"? O tym m.in. w materiale Justyny Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Data emisji: 26.05.2018

Godzina emisji: 14.40

kul

Czytaj także

Aleksandra Piłsudska. Jak poradziła sobie z życiem w cieniu Marszałka?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 18:00
- Przede wszystkim była sobą i zasłużyła na to, by mówić o niej Szczerbińska, Piłsudska, a nie tylko... żona Marszałka - mówi Katarzyna Droga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Esperanto - język bez wyjątków od reguły

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 11:24
- Słowo "esperanto" oznacza "wielkie marzenie". Narodziło się ono w głowie lekarza Ludwika Zamenhofa i dotyczyło tego, żeby połączyć wszystkich ludzi - tłumaczy Gabriela Kosiarska.
rozwiń zwiń