Esperanto - język bez wyjątków od reguły

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 11:24
- Słowo "esperanto" oznacza "wielkie marzenie". Narodziło się ono w głowie lekarza Ludwika Zamenhofa i dotyczyło tego, żeby połączyć wszystkich ludzi - tłumaczy Gabriela Kosiarska.
Audio
  • Esperanto - jak powstał język dla indywidualistów? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: StunningArt/Shutterstock.com

Czytaj także
dialog rozmowa język 1200.jpg
Esperanto. "Język, który ma nadzieję"

Zamenhof dorastał w Białymstoku otoczony przedstawicielami różnych narodów i różnych religii. Wychowywał się w kulturowym tyglu, a to, co obserwował, to brak możliwości porozumienia się. Pierwszych prób stworzenia uniwersalnego języka Zamenhof podjął się jako gimnazjalista i już wtedy mógł zawstydzić lingwistów. - Esperato jest językiem, który rządzi się naprostszymi zasadami - rzeczowniki mają jedną końcówkę, są tylko trzy czasy, nie ma wyjątków od reguł - tłumaczy dziennikarka, esperantystka Gabriela Kosiarska.

Co język stworzony przez Zamenhofa ma wspólnego z charakterem pisma? I dlaczego esperanto podoba się indywidualistom? O tym m.in. w materiale Justyny Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Data emisji: 12.05.2018

Godzina emisji: 14.40

kul/kk

Czytaj także

"Wesele" pełne złośliwości. O dramacie Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 17:00
- Na weselu nie tańczył, tylko stał pomiędzy izbami, a po trzech miesiącach - w ekspresowym tempie, jeszcze przed publikacją - przedstawił w teatrze jeden z najważniejszych polskich dramatów - o kulisach powstania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego opowiada krytyk Marek Gumkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Matejko - piewca historii w wielkim formacie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 17:00
- Jan Matejko wybierał sobie modeli spośród krakowskiego marginesu. Jakież było jego roczarowanie, gdy na jedną z sesji do atelier wkroczył już ogolony, umyty i elegancko ubrany model, który całkowicie rozmijał się z wizją artysty - opowiada historyk sztuki Maria Brodzka.
rozwiń zwiń