Odzież na wagę złota. Moda w czasach okupacji

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 14:14
- Należało być elegancką i zadbaną oraz nie zapominać, że wygląd jest oporem wobec okupanta. Strój miał manifestować niezłomność ducha - mówiła w Czwórce Joanna Mruk, autorka książki "Moda kobieca w okupowanej Polsce".  
Audio
  • Jak ubierały się kobiety w czasie okupacji? (Stacja Kultura/Czwórka)
Joanna Mruk i Anna Hardej w Czwórce
Joanna Mruk i Anna Hardej w CzwórceFoto: Czwórka

Joanna Mruk Kobiety w czasie wojny nie miały wyrazistego makijażu, ale uwagę zwracają ich fryzury. Niesamowite jest to, że znajdowały wtedy czas, żeby tak misternie się czesać

- W Polsce moda z okresu II wojny światowej jest trochę białą plamą. Na Zachodzie jest ona dobrze zbadana, a u nas z powodu ciężkiej sytuacji w trakcie i po wojnie ubrania się nie zachowały - opowiadała Joanna Mruk. Zaproszona modowa ekspertka mówiła też o sytuacji kobiet w czasie wojny. - Wielu kobietom było bardzo trudno. Zostały kompletnie bez pomocy. Samo zdobycie jedzenia na obiad było problemem - tłumaczyła Joanna Mruk.

Jak zatem radzono sobie ze zdobywaniem ubrań? - Kobiety maksymalnie wykorzystywały przedwojenne zasoby - opowiadała Joanna Mruk. Teoretycznie, w legalny sposób można było kupować ubrania na kartki, jednak to na czarnym rynku znajdowało się wszystko - od jedwabnych pończoch po francuskie perfumy. - Na bazarze para skórzanych butów mogła mieć cenę wyższą niż urzędnicza pensja - przekonywała autorka książki "Moda kobieca w okupowanej Polsce".

Jak moda w Polsce różniła się wtedy od tej w innych częściach Starego Kontynentu? Jakie kroje były modne? Czy kobiety chodziły wtedy w spodniach? Oraz jakie dziś możemy znaleźć odwołania do mody lat 40.? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Joanna Mruk (autorka książki "Moda kobieca w okupowanej Polsce")

Data emisji: 27.06.2017

Godzina emisji: 11.07

jsz/kd

Czytaj także

Anna Herbich: kobiety robiły to, co mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 12:00
W Czwórce pojawiła się autorka książki "Dziewczyny z Solidarności". To kolejna propozycja Anny Herbich, po takich bestsellerowych pozycjach, jak "Dziewczyny z Powstania" i "Dziewczyny z Syberii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki pisane przez kobiety. To nie "babskie czytadła"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 13:00
- Często tak zwaną literaturę kobiecą wrzuca się do jednego worka z książkami dla kucharek. A dzisiaj to, co piszą kobiety jest bardzo różnorodne - mówiła w Czwórce Małgorzata Warda, autorka, która wydaje powieści m.in. w ramach klubu "Kobiety to czytają".      
rozwiń zwiń