"Damy przeklęte". Jak polskie królowe sięgały po władzę?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 13:53
W średniowieczu kobiety nie były dobrze traktowane. Często nie zapisywano ich imion, a nawet dat urodzenia. Niejednokrotnie bywało, że król rządził dobrze, bo miał mądrą żonę, która mu w rządzeniu pomagała. Taką była Dobrawa, która nauczyła Mieszka manier i sztuki wojennej. Zdarzały się jednak księżne, które bez względu na losy państwa robiły wszystko, by utrzymać władzę.
Audio
  • W jaki sposób kronikarze manipulowali historią polskich władczyń? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ tomertu

Okładka książki "Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę" Kamila Janickiego Okładka książki "Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę" Kamila Janickiego

Ambitne, czy krnąbrne? Jakie były polskie władczynie?

- Potrafiły odpowiednio wykorzystać swoją pozycję - mówił autor książki Kamil Janicki. - Dzięki temu osiągały swoje cele. Daleki jestem od sformułowania, że była to manipulacja, zwłaszcza że nie używamy go w kontekście działań mężczyzn. Podjąłem w tej książce próbę podchwytliwego spojrzenia na problem, choć były to kobiety, które doprowadziły do rozbicia dzielnicowego - mówił historyk. 

Wymazane z historii

Dlaczego zatem "przeklęte"? Zdaniem autora za takie uchodziły w oczach mężczyzn, którzy pisali historię. Gal Anonim udawał, że w historii nie istnieją (w swoich kronikach podał zaledwie trzy nazwiska), albo jak Wincenty Kadłubek, które uważał je za źródło wszelkiego zła. Książka opisuje historię od XI stulecia, które nie było najlepszym czasem, jeśli chodzi o pozycję kobiet.

caryca katarzyna 1200.jpg
Caryca Katarzyna. Kolekcjonerka podbojów

- Inaczej, niż w X wieku, który nazwano wiekiem kobiet, w którym władczynie i cesarzowe zdobywały władzę niemal samodzielnie. W XI wieku musiały o nią brutalnie walczyć. 

Z czego wynikają sukcesy Polaków w XI wieku? Jaki wpływ na historię Polski i Europy miały obie żony Władysława Hermana? Dlaczego władczyniom tak często przypisywano negatywne cechy i jak wiele z nich ma swoje potwierdzenie w historii? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Kamil Janicki (autor książek historycznych)

Data emisji: 7.12.2019

Godzina emisji: 14.17

ac

Czytaj także

Ignacy Mościcki - prekursor walki ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 16:00
Zanim został prezydentem Polski, był naukowcem i specjalizował się w elektrochemii. Napisał ponad 60 prac naukowych i otrzymał ponad 40 patentów polskich i zagranicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mróz, Arciszewski i Kiecel - jak Polacy zmieniali Dziki Zachód?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 15:47
Pogoń za marzeniami, walka o terytoria, poszukiwanie swojego miejsca – tak skrótowo można opisać historię zdobywania Dzikiego Zachodu przez pierwszych osadników. Byli wśród nich przybysze ze Starego Kontynentu - Irlandczycy, Francuzi, Niemcy, ale też Polacy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto robił Wazom czarny PR?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 16:52
W grudniu 1586 roku umiera Stefan Batory. Osiem miesięcy później na polskim tronie zasiada Zygmunt III Waza, którego panowanie rozpoczyna ponad osiemdziesięcioletni okres rządów władców ze szwedzkiej dynastii Wazów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Intrygi, walka o władzę. Rozbicie dzielnicowe jak polska "Gra o tron"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 15:00
Prawie 200 lat - tyle trwało rozbicie dzielnicowe. A to za sprawą Bolesława Krzywoustego, który sam - zanim podzielił kraj - walczył o władzę ze swoim bratem.
rozwiń zwiń