"Polskie piękno". Moda - lustro kobiecej historii

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 17:14
- Wiek dwudziesty przyniósł rozluźnienie talii. Wiele zmieniła I wojna światowa, w trakcie kobiety której zaczęły przejmować wiele aktywnych ról społecznych. Niepraktyczne gorsety zaczęły odchodzić do lamusa - opowiadała Karolina Żebrowska, autorka książki "Polskie piękno".
Audio
  • Od gorsetu do dżinsu. Sto lat polskiej mody (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: 3888952/Pixabay

Karolina Żebrowska, autorka książki "Polskie piękno, Sto lat mody i stylu" Karolina Żebrowska, autorka książki "Polskie piękno, Sto lat mody i stylu"

- Jeszcze przed I wojną światową ośrodkiem mody polskiej była Galicja. Kraków był wtedy jednym z największych ośrodków kultury, skupiał artystów młodopolskich, co sprawiało, że siłą rzeczy był jednym z najmodniejszych miast. Z drugiej strony duży wpływ na to, co w Galicji nosiły ówczesne kobiety miała też bliskość Wiednia - europejskiej stolicy mody - opowiadała. 

- Po pierwszej wojnie światowej Polska była odcięta od tego, co działo się w modzie na świecie. Magazynów na ten temat nie było albo dostęp do nich był bardzo utrudniony. Część nosiła modę jeszcze sprzed I wojny. Nawet najlepiej sytuowane polskie modystki były jakieś dwa sezony do tyłu - mówiła.

"Sto lat piękna". Zobacz film Karoliny Żebrowskiej:

XX wiek przyniósł w modzie ogromną rewolucję. Trendy nigdy nie zmieniały się tak szybko Karolina Żebrowska

Jak historycznie zmieniała się moda i styl na przestrzeni ostatnich stu lat? Jak często na początku XX wieku musiała przebierać się polska dama? Jak długo spacerowano po plaży w pończochach? Kiedy modowe DIY wyparło domy mody i projektantów? Kiedy moda w Polsce stała się dostępna dla wszystkich kobiet? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna HardejJakub Jamrozek

Gość: Karolina Żebrowska, autorka książki "Polskie piękno"

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 14.08

ac

Czytaj także

Wilki i wilkołaki - wizerunek na przestrzeni wieków

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 15:01
- Wilkołak to człowiek zamieniony w wilka, może z tym jednak być bardzo różnie. Czasem chodziło o zamianę cykliczną, a innym razem o trwałą. Mogła ona być skutkiem kary za grzechy, jakiegoś paktu z siłami ciemności albo ugryzienia przez podobnego stwora -  tłumaczył w "Zaklinaczach czasu" historyk Bartłomiej Grzegorz Sala.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odzież na wagę złota. Moda w czasach okupacji

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 14:14
- Należało być elegancką i zadbaną oraz nie zapominać, że wygląd jest oporem wobec okupanta. Strój miał manifestować niezłomność ducha - mówiła w Czwórce Joanna Mruk, autorka książki "Moda kobieca w okupowanej Polsce".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety w Kościele - historia wielkiego przemilczenia

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 17:00
Na kartach Biblii liczba kobiet jest niewspółmiernie mała do liczby mężczyzn. Tymczasem w Kościele pierwszych wieków pełniły one ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię i były apostołkami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego zapomnieliśmy o kobietach w naszej historii?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 08:00
- Pisząc moją książkę udało mi się trochę zbliżyć do odpowiedzi na pytanie "Dlaczego zapomnieliśmy o kobietach" - przyznaje Anna Kowalczyk. - Wiele przyczyn się na to złożyło. Najbardziej oczywistą jest ta, że znamy historię taką, jakiej nas uczono, wiemy tyle ile nam powiedziano - dodaje. 
rozwiń zwiń