Co zrobić ze znalezionym skarbem? "Poradnik uczciwego poszukiwacza skarbów"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 16:38
Wakacje sprzyjają wędrówkom dalszym i bliższym. Może się zdarzyć, że podczas jednej z nich znajdziemy w ziemi skarb. Co wtedy zrobić i czy trzeba takie znalezisko zgłosić, to sprawdzamy w Czwórce.
Garnek wypełniony średniowiecznymi monetami - zdjęcie ilustracyjne
Garnek wypełniony średniowiecznymi monetami - zdjęcie ilustracyjne Foto: tsyklon/Shuterstock

- W ciągu ostatnich lat napływało do konserwacji sporo skarbów. Były to głównie rzeczy wydobyte przez przypadkowych znalazców - opowiada dr Marek Kołyszko, archeolog, z Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Po dokonaniu takiego odkrycia, gdy przypadkowo natrafimy na cenną rzecz, nie należy zwlekać z zawiadomieniem.

Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków, niezwłocznie po dokonaniu odkrycia należy o tym poinformować najlepiej konserwatora wojewódzkiego. W przypadku gdy nie jest on dostępny, zgłoszenie może przyjąć wójt lub burmistrz, który następnie powiadamia konserwatora. Takich obiektów nie wolno przywłaszczać, a tym bardziej sprzedawać. Za znalezisko przysługuje znalazcy nagroda.

- Pamiętajmy o tym, że Polska zawsze była na szlaku wielkich wydarzeń wojennym. Z tym wiązały się grabieże i zniszczenie zabytków. Obiekty, które są jeszcze w ziemi, mogą wzbogacić naszą kulturę - tłumaczy gość Czwórki. - Ich pozyskiwanie jest więc bardzo ważne. Nawet jeżeli nie mamy pewności, a tylko podejrzewamy, że mamy do czynienia z obiektem historycznym warto to zgłosić i nie bać się ośmieszenia. Nikt nie zlekceważy takiego powiadomienia, a będzie to miało bardzo pozytywne działanie.

Zgłoszenie znaleziska niesie za sobą szereg działań. Konserwator zabytków może powiadomić archeologów, którzy zajmą się wydobyciem albo rozpoznaniem obiektu. To spowoduje, że obiekt będzie mógł przemówić. Wtedy też rozpoznanie skarbu jest pełniejsze.


Zobacz także:


- Zazwyczaj za znalazcą na miejsce wyrusza ekipa specjalistyczna, która bada ślady, które mogły być przeoczone lub wydawać nam się nieważne - wyjaśnia ekspert. - Mogą to być fragmenty drewna czy ceramiki, które pozwolą na bardziej precyzyjne datowanie obiektu.


Posłuchaj
20:16 Czworka/Zaklinacze czasu - skarby 10.07.2022.mp3 Archeolog Marek Kołyszko opowiada jak należy postępować ze znalezionymi obiektami historycznymi (Zaklinacze czasu/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek 

Gość: dr Marek Kołyszko (archeolog, Instytut Archeologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 10.07.2022

Godzina emisji: 14.15

aw

 

Czytaj także

Tajemnice gladiatorów - ta tradycja nie wywodzi się z Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 15:58
Tradycja igrzysk gladiatorów fascynuje wielu. Okazuje się, że tradycja walk w rzymskich amfiteatrach wywodzi się z etruskich tradycji pogrzebowych.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolog pod wodą. Co kryją nurty Wisły i jezioro Śniardwy?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 16:00
W wakacyjnym cyklu "Archeo-Wakacje" wraz z Arturem Brzóską schodzimy pod wodę. Okazuje się, że każdy akwen naszej planety ma swoje tajemnice, które są nie lada wyzwaniem dla archeologa wodnego. 
rozwiń zwiń