Szermierka historyczna - na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 08:25
Szermierka to szlachetna sztuka władania białą bronią. Choć ten sport ma licznych fanów, niewielu wie, że istnieje także jego historyczna odsłona. O treningach w stylu rycerskim będziemy mówić w sobotnie popołudnie.
Szermierka historyczna opiera się na rekonstrukcji dawnych systemów walki
Szermierka historyczna opiera się na rekonstrukcji dawnych systemów walkiFoto: shutterstock/ Victor Moussa

W najbliższym wydaniu "Zaklinaczy czasu” gościem Kuby Jamrozka będzie Antoni Olbrychski, instruktor Akademii Szermierzy. Porozmawiamy z nim o szermierce, ale tej nawiązującej do historycznych figur, układów i metod pokonania przeciwnika. Zachowane w dawnych traktatach szermierczych, instrukcjach i pamiętnikach, dzisiaj trafiają na sale treningowe.

Taką formę szermierki może trenować każdy - osoby dorosłe, młodzież oraz dzieci. Zajęcia są przeznaczone zarówno dla osób początkujących, które pragną spróbować swoich sił w nowym fascynującym sporcie, jak i zaawansowanych adeptów sztuki szermierczej, którzy chcą szlifować posiadane umiejętności i zdobywać trofea na zawodach.

Treningi w Akademii Szermierzy są połączeniem bezpiecznego sportu oraz dawnych europejskich sztuk walki. Jak przekonują instruktorzy, oprócz wiedzy z dawnych traktatów szermierczych, podczas zajęć posiłkują się także współczesną metodyką nauczania szermierki, zapasów czy innych sportów walki. Stawiają na wszechstronny rozwój, skuteczność w konfrontacji ze stawiającym opór przeciwnikiem, rekonstrukcję dawnych systemów walki, a także na satysfakcję z uprawiania aktywności fizycznej.

W sobotnie popołudnie nie zabraknie także galerii tyranów, w której tym razem przybliżymy sylwetkę Saddama Husajna.

 

Zobacz także:


***

Na audycję "Zaklinacze czasu" zapraszamy w sobotę (21.01) po godz. 15.00. Program poprowadzi Jakub Jamrozek.

aw

Zobacz więcej na temat: Czwórka szermierka rycerz
Czytaj także

"Dar Pomorza". Z Niemiec, przez Francję, do Polski. A potem dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 11:00
W pierwszy rejs pod polską banderą wyruszył w 1930 roku, do początku lat 80. wyszkolono na nim ponad 13 tysięcy studentów. Dziś "Dar Pomorza" to statek-muzeum, które co roku odwiedza około 100 tysięcy gości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktywni miłośnicy historii. O grupach rekonstrukcyjnych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 11:00
- Rekonstruktorzy to przede wszystkim ludzie z ogromną pasją, którzy chcą się rozwijać, i dzielić swoją wiedzą z innymi - mówili w Czwórce Szymon Tomaszewski i Jan Pietruczuk, członkowie Towarzystwa Miłośników Historii Wojskowości "Kalina Krasnaja".
rozwiń zwiń