X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wanda Chotomska - pierwsza dama literatury dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 14:00
- Wandzie Chomtomskiej bardziej zależało, żeby dzieciom otwierać głowy niż je uczyć. Wyobrażam sobie, że jej czytelnicy wyrośli i wyrastać będą na inteligentnych, ciekawych świata ludzi, którzy myślą niekonwencjonalnie - opowiada pisarz Grzegorz Kasdepke. 
Audio
  • Grzegorz Kasdepke wspomina Wandę Chotomską (Klucz kulturowy/Czwórka)
Wanda Chotomska na spotkaniu z czytelnikami podczas Targów Książki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 2007
Wanda Chotomska na spotkaniu z czytelnikami podczas Targów Książki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 2007Foto: PAP/Leszek Szymański

Grzegorz Kasdepke Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć mądrą politykę dbania o pamięć o Wandzie Chotomskiej. Wtedy przed nami nawet dziesiątki lat cieszenia się jej dorobkiem literackim

Pisała wiersze, piosenki, opowiadania, słuchowiska radiowe, wymyślała też programy telewizyjne. Wszystko z myślą o dzieciach i młodzieży. Odeszła 2 sierpnia 2017 roku. - Na każdym spotkaniu autorskim, któremu miałem okazję się przyglądać, pojawiali się pełni oddania wielbiciele twórczości Wandy Chotomskiej, w każdym niemal wieku. Wszyscy patrzyli na nią z uwielbieniem, często ściskając pod pachą stare, zaczytane egzemplarze jej wierszy - opowiada pisarz.

Jak się jednak okazuje na pewnym etapie twórczości gościa Czwórki Wanda Chotomska była jego... przekleństwem. - Dotyczyło to spotkań z czytelnikami. Za każdym razem, kiedy odwiedzałem różne biblioteki, szkoły czy księgarnie, pytałem organizatorów, jak było i czy dobrze wypadłem? Zazwyczaj słyszałem: "było bardzo dobrze, ale jak pani Wanda Chotomska nas odwiedziła, to dopiero się działo" - wspomina Kasdepke.

W audycji prezentujemy także fragmenty nagrań z Archiwum Polskiego radia, w których Wanda Chotomska tłumaczy m.in. dlaczego dorośli mieli z nią "pod górkę" i wspomina, dla kogo napisała pierwszy wiersz w życiu.

Grzegorz Kasdepke Wanda miała niesamowitą umiejętność przemawiania i do dzieci, i do dorosłych. Potrafiła zapanować nad tłumem i nikogo się nie bała. Nawet przedszkolaków!

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Grzegorz Kasdepke (pisarz książek dla dzieci)

Data emisji: 5.08.2017

Godzina emisji: 15.16

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Papierski: wiersze piszą się cały czas

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 18:41
W drugiej godzinie "Czatu Czwórki" pojawił się poeta Maciej Papierski, którego zapytaliśmy o to, czy pisanie i czytanie poezji jest luksusem w bardzo szybkim współczesnym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak czytać i rozumieć poezję? "Uruchom emocje"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 16:36
- Poezja ma się dziś tak, jak sztuka. Zawsze była i nadal jest dość elitarna. Podobnie, jak sztuki współczesnej nie uczy się jej w szkole, a jeśli już - narzuca się jej interpretację. A to błąd - mówiła w Czwórce poetka Dorota Koman.
rozwiń zwiń