X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak czytać i rozumieć poezję? "Uruchom emocje"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 16:36
- Poezja ma się dziś tak, jak sztuka. Zawsze była i nadal jest dość elitarna. Podobnie, jak sztuki współczesnej nie uczy się jej w szkole, a jeśli już - narzuca się jej interpretację. A to błąd - mówiła w Czwórce poetka Dorota Koman.
Audio
  • Czy trzeba rozmieniać poezję na drobne, czy lepiej pojmować ją jako całość? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

osiecka pap 1200.jpg
"Agnieszka Osiecka? Nie była slow food"

Jako dzieci poznajemy wiersze m.in. Jana Brzechwy, potem obowiązkowo czytamy poezję w szkołach. A dalej? - To jest ten moment, kiedy kontakt większości ludzi z jakimikolwiek wierszami się kończy. Bo niewielu nauczycieli czy rodziców potrafi pokazać dzieciom, jak atrakcyjna jest poezja - tłumaczyła Dorota Koman. Jak podkreślała, czytając wiersz nie trzeba zawsze zastanawiać się, co poeta chciał wyrazić. - Najlepszym miernikiem jakości poezji jest po prostu to, czy odbiorca ma "ciarki na plecach". A tego, co poeta chciał przekazać pisząc wiersz, tak naprawdę najczęściej nie wiemy. Ważniejsze dla poezji jest to, co do wiersza od siebie dodaje jego odbiorca, bo poezję czyta się przez pryzmat jego wrażliwości - mówiła w rozmowie z Justyną Majchrzak.

W programie Dorota Koman powiedziała także, za co kocha wiersze Tadeusza Różewicza, tłumaczyła, czemu za niektórymi wierszami nie kryje się nic poza chęcią zarobku ich twórcy i opowiadała, dlaczego poezja jest sztuką "osobistą i intymną" i rozwija w nas emocjonalną wyobraźnię. A słuchacze Czwórki opowiadali o swoich ulubionych wierszach i wspominali poetów, których twórczość zrobiła na nich największe wrażenie

Dorota Koman Wszelkie eksperymentowanie w poezji współczesnej nierzadko podszyte jest hochsztaplerstwem. Odbiorca, trafiając na trzeci kiepski tomik zaczyna więc uważać, że "generalnie jej nie lubi". Tymczasem zapewniam, że dziś jest dużo dobrej poezji

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Dorota Koman (poetka, autorka ośmiu tomików poetyckich, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz IBBY, redaktor)

Data emisji: 21.03.2017

Godzina emisji: 14.05

kd/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Papierski: wiersze piszą się cały czas

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 18:41
W drugiej godzinie "Czatu Czwórki" pojawił się poeta Maciej Papierski, którego zapytaliśmy o to, czy pisanie i czytanie poezji jest luksusem w bardzo szybkim współczesnym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeremi Przybora. Polskim szeleścił najpiękniej

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 13:05
A 12 grudnia obchodziłby 101. urodziny. Z tej okazji w "Kluczu kulturowym" o mistrzu słowa opowiadała Teresa Drozda, dziennikarka Radia dla Ciebie, redaktorka "Dzieł (niemal) wszystkich" Jeremiego Przybory oraz znawczyni jego twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Kultury Węgierskiej. Co czytają w Budapeszcie?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 12:49
Irena Makarewicz, tłumaczka i propagatorka kultury węgierskiej oraz Gáspár Keresztes, kierownik ds. programowych w Węgierskim Instytucie Kultury, w Czwórce opowiadali między innymi o tym, z czego węgierska literatura słynie.    
rozwiń zwiń