X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wesele" pełne złośliwości. O dramacie Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 17:00
- Na weselu nie tańczył, tylko stał pomiędzy izbami, a po trzech miesiącach - w ekspresowym tempie, jeszcze przed publikacją - przedstawił w teatrze jeden z najważniejszych polskich dramatów - o kulisach powstania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego opowiada krytyk Marek Gumkowski.
Audio
  • Jak powstało i jakie skandale wywołało "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Inscenizacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. Wesele w reż. Adama Hanuszkiewicza prezentowana na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w 1974 roku . Na zdjęciu: Adam Hanuszkiewicz jako Poeta
Inscenizacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. "Wesele" w reż. Adama Hanuszkiewicza prezentowana na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w 1974 roku . Na zdjęciu: Adam Hanuszkiewicz jako PoetaFoto: PAP/Woody Ochnio

Marek Gumkowski Dramat Wyspiańskiego jest pełen złośliwości i uszczypliwości kierowanych pod adresem krakowskiego środowiska

"Wesele" - lektura tegorocznej edycji Narodowego Czytania - narodziło się z wydarzenia towarzyskiego, w którym brali udział krakowscy artyści i mieszkańcy wsi Bronowice. - Inteligent żenił się z chłopką i to był rodzaj wykoncypowanej i efekciarskiej manifestacji. Wyspiańskiemu bardzo się to nie podobało - ocenia gość Czwórki.

Narodowe Czytanie "Wesele" w Czwórce - szczegóły akcji >>>

Niemal każda opisana w "Weselu" postać istniała w rzeczywistości. - Oprócz pary młodej jest tutaj Gospodarz, czyli Włodzimierz Tetmajer. Jego brat - Poeta - Kazimierz Przerwa Tetmajer, autor erotyków i ulubieniec kobiet, który był wówczas u szczytu sławy. Jest także Radczyni, której pierwowzorem była Antonina Domańska, późniejsza autorka "Historii żółtej ciżemki" - wymienia krytyk literacki.  

Czytaj także
wesele teatr katowice pap 1200.jpg
"Wesele" w teatrze. Spektakle, w których myśli się obrazem

Kto i dlaczego obraził się na Wyspiańskiego po publikacji "Wesela"? Czy pisarz musiał ocenzurować swoje dzieło? Która kobieta zyskała na tym dramacie? I w jaki sposób Wyspiański rozprawił się w tekście z Mickiewiczem i Słowackim? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Marek Gumkowski (krytyk literacki)

Data emisji: 26.08.2017

Godzina emisji: 15.16

kul/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak czytać i rozumieć poezję? "Uruchom emocje"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 16:36
- Poezja ma się dziś tak, jak sztuka. Zawsze była i nadal jest dość elitarna. Podobnie, jak sztuki współczesnej nie uczy się jej w szkole, a jeśli już - narzuca się jej interpretację. A to błąd - mówiła w Czwórce poetka Dorota Koman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deotyma - mistrzyni improwizacji w greckiej todze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 17:10
Na salonach zadebiutowała w wieku 18 lat i szybko zdobyła rozgłos jako improwizatorka poezji. - Dziś głównie pamiętamy jej powieść "Panienkę z okienka" oraz pseudonim "Deotyma" - o Jadwidze Łuszczewskiej opowiada blogerka Amalia Szałachowska. 
rozwiń zwiń