Deotyma - mistrzyni improwizacji w greckiej todze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 17:10
Na salonach zadebiutowała w wieku 18 lat i szybko zdobyła rozgłos jako improwizatorka poezji. - Dziś głównie pamiętamy jej powieść "Panienkę z okienka" oraz pseudonim "Deotyma" - o Jadwidze Łuszczewskiej opowiada blogerka Amalia Szałachowska. 
Audio
  • Jadwiga "Deotyma" Łuszczewska - kim była romantyczna poetka i powieściopisarka? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Fragment portretu Jadwigi Łuszczewskiej jako Deotymy autorstwa Józefa Simmlera z 1855 roku
Fragment portretu Jadwigi Łuszczewskiej jako Deotymy autorstwa Józefa Simmlera z 1855 rokuFoto: Józef Simmler [Public domain], via Wikimedia Commons

Amalia Szałachowska Jadwiga Łuszczewska przyjęła pseudonim "Deotyma", czyli bogobojna. Była bardzo wierząca, zaczytywała się w żywotach świętych, pseudonim świetnie do niej pasował

Jadwiga Łuszczewska była autorką wielu zbiorów wierszy, poematów, dramatów i powieści - zwłaszcza historycznych dla młodzieży. - Uczestnicy salonów poezji zwracali uwagę na patetyczną aurę, która ją otaczała. To nie przysparzało jej sympatii i niestety maskowało talent - opowiada gość Czwórki.

Jadwiga "Deotyma" Łuszczewska świetnie radziła sobie z improwizacją w salonie, ale nie w kuchni. Dlaczego nikt nie chciał jeść jej kruchych ciasteczek? Co Deotyma wiedziała o modzie? I jak wyglądały "wieczory u Wieszczki"? Więcej o tym w nagraniu audycji.


Czytaj także
szał podkowińskiego pap 1200.jpg
"Szał" Podkowińskiego. O skandalu w Zachęcie

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Amalia Szałachowska (autorka bloga "Sekrety Warszawy")

Data emisji: 24.06.2017

Godzina emisji: 15.15

kul/zi

Czytaj także

Jeremi Przybora. Polskim szeleścił najpiękniej

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 13:05
A 12 grudnia obchodziłby 101. urodziny. Z tej okazji w "Kluczu kulturowym" o mistrzu słowa opowiadała Teresa Drozda, dziennikarka Radia dla Ciebie, redaktorka "Dzieł (niemal) wszystkich" Jeremiego Przybory oraz znawczyni jego twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarci pomiot". Szekspirowska "Burza" w więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 15:03
"Czarci pomiot" autorstwa kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood, to jedna z powieści, stworzonych w ramach "Projektu Szekspir" i inspirowanych dziełami legendarnego twórcy.
rozwiń zwiń