Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze. "To dla nas drugi dom"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 16:30
- Przebiórka podczas koncertu wymaga udziału kilku osób. Tancerka schodzi ze sceny i ma dwa utwory czasu na zmianę sukienki, butów i dodatków, więc pozostałe jej pomagają, m.in. wiążąc sznurówki, czy zdejmując korale i wkładając kolejne. Pęknięcie sznurówki nie może się przydarzyć - tak o kulisach pracy w Mazowszu opowiadała nam Katarzyna Robaczewska.
Audio
  • Jak wygląda życie ludzi związanych z Mazowszem? (Klucz Kulturowy/Czwórka)
Koncert inaugurujący rok jubileuszowy upamiętniający 70-lecie powstania Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego, Warszawa 2018
Koncert inaugurujący rok jubileuszowy upamiętniający 70-lecie powstania Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego, Warszawa 2018Foto: PAP/Leszek Szymański

Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze to jeden z największych na świecie zespołów artystycznych, powołany do życia 8 listopada 1948 roku. Narodowe tańce, piosenki i przyśpiewki w ich wykonaniu promują polską tradycję ludową poza granicami kraju. Zespół pełni funkcję Ambasadora Polskiej Kultury, a założycielami byli Mira Zimińska-Sygietyńska i Tadeusz Sygietyński. - U nas wszyscy są "wielofunkcyjni", musimy umieć zarówno tańczyć, jak i śpiewać - mówi Kasia Sojewiec, tancerka i chórzystka, która pracę w Mazowszu rozpoczęła bezpośrednio po szkole baletowej. - Rzadko bywamy w domach i mamy wolne weekendy. Mazowsze to "życie na walizkach", ale ja to lubię, praca to nasza druga rodzina i drugi dom. 

Jubileuszowy koncert Mazowsza odbędzie się 6 listopada w Teatrze Polskim w Warszawie. Co przygotowują dla widzów artyści z zespołu? Ile ważą stroje, w których wystąpią podczas jubileuszowej gali i do czego służyć będą wyprodukowane specjalnie na tę okazję ogromne stalowe skrzynie lotnicze? Dlaczego tancerze Mazowsza mają wszyte w stroje trzy rzędy guzików? Jak wygląda ich codzienność w trasie koncertowej? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

W programie odwiedziliśmy także matecznik Mazowsza w Karolinie, zajrzeliśmy do tamtejszej sali koncertowej, garderoby, wzięliśmy udział w próbach i rozmawialiśmy z artystami z baletu, chóru i orkiestry. W programie wysłuchaliśmy także fragmentów archiwalnego reportażu, przygotowanego przez Polskie Radio, m.in. z 1958 roku, a w nim zarejestrowany głos legendarnego tancerza i choreografa Witolda Zapały.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej godziny audycji "Klucz Kulturowy" >>> w której także wybrzmiała muzyka w wykonaniu Mazowsza.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Data emisji: 3.11.2018

Godzina emisji: 15.09

kd

Czytaj także

Gooral: chcę, żeby moja muzyka mnie niosła

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 11:00
Mateusz Górny, znany jako Gooral, pochodzący z Bielska Białej producent muzyczny, folkiem zainteresował się na początku tego stulecia. Dziś ma na koncie dwie solowe płyty i wspólny projekt z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze. W Czwórce opowiedział o swoich inspiracjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń