Polska Kronika Filmowa. Krążyła po Polsce i zaglądała za fasadę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 17:40
Pojawiała się na szklanym ekranie oraz w kinach przed seansami od 1 grudnia 1944 roku do 1994. - PKF była oknem na świat. Mam jednak wrażenie, że bardziej to doceniamy my w XXI wieku niż ówcześni widzowie - opowiada filmograf Katarzyna Wajda.
Audio
  • Polska Kronika Filmowa - jak działało "okno Polaków na kraj i na świat"? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Warszawa - 1983 rok. Francuska piosenkarka pochodzenia włoskiego Dalida z wizytą w Polsce. Powitanie na lotnisku Okęcie. Artystka w saloniku portu lotniczego filmowana przez operatora Polskiej Kroniki Filmowej.
Warszawa - 1983 rok. Francuska piosenkarka pochodzenia włoskiego Dalida z wizytą w Polsce. Powitanie na lotnisku Okęcie. Artystka w saloniku portu lotniczego filmowana przez operatora Polskiej Kroniki Filmowej.Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Felietonowa forma wypracowana przez Polską Kronikę Filmową obowiązuje do dziś, zwłaszcza w programach informacyjnych operujących lżejszą konwencją Katarzyna Wajda

Twórcy PKF rejestrowali najważniejsze wydarzenia w kraju, czasami pokazywali też to, co dzieje się za granicą. Dzięki temu, jako jeden z niewielu narodów, mamy zapis 50-letniej, ważnej w naszej historii rzeczywistości. - To unikatowe świadectwo minionych dekad. Fantastyczny materiał badawczy dla ludzi zajmujących się historią polityczną, socjologią, antropologią kultury, filmoznawstwem i teatrologią - przekonuje gość Czwórki.    

Katarzyna Wajda przyznaje też, że Polska Kronika Filmowa miała szczęście do ludzi ją tworzących. - Oczywiście w większości felietonów, w odpowiednim propaństwowym ujęciu, relacjonowano wizyty, zjazdy i kolejne plena, ale pojawiały się także materiały krytyczne i było dużo "zaglądania za fasadę" - zaznacza filmograf.


Czytaj także
serial w labiryncie 1200.jpg
Polska lat 90. "Czas brania losu w swoje ręce"

W jakich okolicznościach powstał pierwszy odcinek PKF? Ile materiałów Kroniki zostało jeszcze nieodkrytych i dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Katarzyna Wajda (filmograf Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego)

Data emisji: 1.12.2018

Godzina emisji: 15.09

kul/abi

Czytaj także

Jedyny taki "Rejs" w historii polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 18:00
19 października 1970 roku na ekrany kin trafił "Rejs" - jedna z pierwszych polskich fabuł zrealizowana metodą kompletnej improwizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Wieczorkowski: wolność jest ważna na każdej płaszczyźnie życia

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 11:00
- W szkole byłem na bakier z historią. Ta zaś upomniała się o mnie, kiedy zostałem aktorem - opowiada Jan Wieczorkowski, aktor, którego mogliśmy oglądać m.in. w serialu o Cichociemnych "Czas honoru", a ostatnio w "Dywizjonie 303".  
rozwiń zwiń