X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska Kronika Filmowa. Krążyła po Polsce i zaglądała za fasadę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 17:40
Pojawiała się na szklanym ekranie oraz w kinach przed seansami od 1 grudnia 1944 roku do 1994. - PKF była oknem na świat. Mam jednak wrażenie, że bardziej to doceniamy my w XXI wieku niż ówcześni widzowie - opowiada filmograf Katarzyna Wajda.
Audio
  • Polska Kronika Filmowa - jak działało "okno Polaków na kraj i na świat"? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Warszawa - 1983 rok. Francuska piosenkarka pochodzenia włoskiego Dalida z wizytą w Polsce. Powitanie na lotnisku Okęcie. Artystka w saloniku portu lotniczego filmowana przez operatora Polskiej Kroniki Filmowej.
Warszawa - 1983 rok. Francuska piosenkarka pochodzenia włoskiego Dalida z wizytą w Polsce. Powitanie na lotnisku Okęcie. Artystka w saloniku portu lotniczego filmowana przez operatora Polskiej Kroniki Filmowej.Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Felietonowa forma wypracowana przez Polską Kronikę Filmową obowiązuje do dziś, zwłaszcza w programach informacyjnych operujących lżejszą konwencją Katarzyna Wajda

Twórcy PKF rejestrowali najważniejsze wydarzenia w kraju, czasami pokazywali też to, co dzieje się za granicą. Dzięki temu, jako jeden z niewielu narodów, mamy zapis 50-letniej, ważnej w naszej historii rzeczywistości. - To unikatowe świadectwo minionych dekad. Fantastyczny materiał badawczy dla ludzi zajmujących się historią polityczną, socjologią, antropologią kultury, filmoznawstwem i teatrologią - przekonuje gość Czwórki.    

Katarzyna Wajda przyznaje też, że Polska Kronika Filmowa miała szczęście do ludzi ją tworzących. - Oczywiście w większości felietonów, w odpowiednim propaństwowym ujęciu, relacjonowano wizyty, zjazdy i kolejne plena, ale pojawiały się także materiały krytyczne i było dużo "zaglądania za fasadę" - zaznacza filmograf.


Czytaj także
serial w labiryncie 1200.jpg
Polska lat 90. "Czas brania losu w swoje ręce"

W jakich okolicznościach powstał pierwszy odcinek PKF? Ile materiałów Kroniki zostało jeszcze nieodkrytych i dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Katarzyna Wajda (filmograf Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego)

Data emisji: 1.12.2018

Godzina emisji: 15.09

kul/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jedyny taki "Rejs" w historii polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 18:00
19 października 1970 roku na ekrany kin trafił "Rejs" - jedna z pierwszych polskich fabuł zrealizowana metodą kompletnej improwizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Wieczorkowski: wolność jest ważna na każdej płaszczyźnie życia

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 11:00
- W szkole byłem na bakier z historią. Ta zaś upomniała się o mnie, kiedy zostałem aktorem - opowiada Jan Wieczorkowski, aktor, którego mogliśmy oglądać m.in. w serialu o Cichociemnych "Czas honoru", a ostatnio w "Dywizjonie 303".  
rozwiń zwiń