X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Virtuti Militari czyli order za męstwo wojskowe

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 14:57
- Virtuti Militari to odznaczenie przyznawane żołnierzom, ewentualnie osobom cywilnym, ale za zasługi czysto wojenne, czyli za poświęcenie w czasie walki na polu bitwy - mówi Izabela Prokopczuk-Runowska. - Nie raz zdarza się tak, że walczą nie tylko żołnierze - dodaje. 
Audio
  • Izabela Prokopczuk-Runowska opowiada o losach orderu Virtuti Militari (Klucz kulturowy/Czwórka)
Medal Virtuti Militari złoty (rewers) i srebrny (awers)
Medal Virtuti Militari złoty (rewers) i srebrny (awers)Foto: Muzeum Wojska Polskiego

"Jest nagrodą wybitnych czynów wojennych połączonych z całkowitą ofiarnością w myśl hasła "Honor i Ojczyzna" - tak brzmi zapis najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego orderu Virtuti Militari z 1933 roku. 

- Mówiąc o genezie tego orderu sięgamy końca XVIII wieku i Konstytucji 3 Maja - mówi gość Czwórki. - Uchwalenie Konstytucji wywołało natychmiastową reakcję Rosji i Katarzyny II. Wojska rosyjskie przekroczyły granice Rzeczypospolitej i wywiązała się wojna, która toczyła się na ziemiach polskich. Dla zwycięzców bitwy pod Zieleńcami, król Stanisław August Poniatowski przesłał do obozu medale Virtuti Militari - 20 złotych, 40 srebrnych - to był początek - dodaje. 

Ten order był solą w oku Katarzyny II. Jednak chwilę później sam król, przystępując do konfederacji targowickiej, usankcjonował zakaz jego noszenia. Dalsza historia orderu również nie była łatwa. Odznaczenie wróciło w czasach Księstwa Warszawskiego. W 1809 roku honoru jego noszenia dostąpiła pierwsza kobieta. Izabela Prokopczuk-Runowska porównuje losy Virtuti Militari do trudnych, skomplikowanych losów Polski, naszej historii. Gość Justyny Majchrzak podkreśla rozróżnienie dwóch orderów - najwyższego odznaczenia wojskowego, czyli Virtuti Militari i najwyższego odznaczenia państwowego, czyli Orderu Orła Białego. O tym wszystkim w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Izabela Prokopczuk-Runowska (Muzeum Wojska Polskiego, kuratorka wystawy "Blask orderów w stulecie odzyskania niepodległości" w Królewskich Łazienkach w Warszawie)

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 15.16

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ignacy Mościcki - prekursor walki ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 16:00
Zanim został prezydentem Polski, był naukowcem i specjalizował się w elektrochemii. Napisał ponad 60 prac naukowych i otrzymał ponad 40 patentów polskich i zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie tajemnice Zamku Królewskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 10:00
Zbombardowany w 1939 roku, niemal doszczętnie zniszczony we wrześniu 1944 roku, na swoją odbudowę czekał aż 32 lata. - To, co po wojnie zastali wracający do Warszawy mieszkańcy, to były kupa gruzu, Brama Grodzka i  i sterczyna z oknem należącym do mieszkania Stefana Żeromskiego - opowiada przewodniczka Dorota Wójcik.
rozwiń zwiń