Wszystkie tajemnice Zamku Królewskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 10:00
Zbombardowany w 1939 roku, niemal doszczętnie zniszczony we wrześniu 1944 roku, na swoją odbudowę czekał aż 32 lata. - To, co po wojnie zastali wracający do Warszawy mieszkańcy, to były kupa gruzu, Brama Grodzka i  i sterczyna z oknem należącym do mieszkania Stefana Żeromskiego - opowiada przewodniczka Dorota Wójcik.
Audio
  • Jak odbudowywano Zamek Królewski w Warszawie? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: TTstudio/Shutterstock

Zamek Królewski został odbudowany ze składek całego społeczeństwa - w kraju i zagranicą Dorota Wójcik

Dla zwiedzających Zamek Królewski oddano w 1984 roku, natomiast ostatnie prace ukończono w 1988 roku. - Decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie podjęło Biuro Polityczne KC PZPR w styczniu 1971 - opowiada gość Czwórki. - Warszawiacy codziennie przychodzili, żeby sprawdzać postępy w pracach. Pomagali żołnierze, harcerze i zwykli mieszkańcy. W odbudowę zaangażowali się nawet członkowie najsłynniejszego radiowego klanu w Polsce - rodziny Matysiaków - dodaje przewodniczka warszawska.

W 1980 roku Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jak na przestrzeni wieków zmieniała się rezydencja władców państwa polskiego? Dlaczego królowie elekcyjni zostawiali po sobie "gołe ściany"? Co symbolizuje godzina 11.15? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Dorota Wójcik (przewodniczka warszawska)

Data emisji: 15.12.2018

Godzina emisji: 15.18

kul


Czytaj także

Polska lat 90. "Czas brania losu w swoje ręce"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 09:20
Niespełna trzy dekady dzielą nas od czasów, w których Polacy wreszcie mogli żyć bez kolejek i bez wiecznych niedoborów. - W latach 90., za sprawą inflacji, pensje wypłacane były w bajońskich sumach. To był ten moment, kiedy każdy był milionerem - opowiada Piotr Lipiński współautor książki "Niepowtarzalny urok likwidacji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska Kronika Filmowa. Krążyła po Polsce i zaglądała za fasadę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 17:40
Pojawiała się na szklanym ekranie oraz w kinach przed seansami od 1 grudnia 1944 roku do 1994. - PKF była oknem na świat. Mam jednak wrażenie, że bardziej to doceniamy my w XXI wieku niż ówcześni widzowie - opowiada filmograf Katarzyna Wajda.
rozwiń zwiń