Łemkowszczyzna. "Tam można poczuć się jak w domu"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 14:00
- Łemkowie są bardzo serdeczni, choć dawniej byli równie bardzo nieufni - mówił Tadeusz Konador, muzykolog. - Jeśli zdobyło się jednak ich zaufanie, człowiek stawał się ich rodziną.
Audio
  • O kulturze, języku, muzyce oraz przy muzyce łemkowskiej opowiada Tadeusz Konador (Klucz kulturowy/Czwórka)
Skansen w Markowej, Podkarpacie
Skansen w Markowej, Podkarpacie Foto: Shutterstock.com

Łemkowie są bardzo otwarci na inne kultury i muzykę. Dlatego w ich twórczości można usłyszeć zarówno węgierskiego "Czardasza", jak i śpiewne ukraińskie kołysanki, a także polskie rytmy Tadeusz Konador

Łemkowie to wschodniosłowiańska grupa etniczna zamieszkująca obszar Beskidu Niskiego oraz zachodnich Bieszczadów. To także jedna z czterech grup prawnie uznanych za mniejszość etniczną w Polsce. Jak tłumaczył Tadeusz Konador, muzycznie i kultowo Łemkowie podobni są do górali, a górale do Łemków. Skąd wzięło się to porównanie i dlaczego, zdaniem gościa Czwórki boom na muzykę folkową rozpoczął się w Polsce w latach 90. ubiegłego stulecia właśnie od rozpropagowania muzyki łemkowskiej?

Co stało się w 1946 roku i podczas późniejszej akcji "Wisła", jak dziś widzą ówczesne wydarzenia Łemkowie? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie zajrzeliśmy także do archiwum Polskiego Radia i wysłuchaliśmy nagrania sprzed lat - rozmowy Piotra Kędziorka z Michałem Jacenykiem, Łemką.   

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Tadeusz Konador (muzyk, producent muzyczny i muzykolog, znawca kultury łemkowskiej, założyciel portalu Folk.pl)

Data emisji: 3.08.2019

Godzina emisji: 15.18

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska na literę "K". Mówimy po kaszubsku

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 16:50
Są dumni ze swojego miejsca na ziemi, kultury i języka. - Możemy czytać książki takie jak "Ana z Zelony Grzëpë" i "Miedzwiôdk Pufôtk", czyli "Kubuś Puchatek". Mamy też własną literaturę i własny sposób opisywania świata - mówi Łukasz Grzędzicki, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Szymko o książce "Daleko/Blisko": w odkrywaniu świata najciekawsi są ludzie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 16:05
- Ludzie bardzo szybko się dziś nudzą. Wydając mnóstwo pieniędzy chcą się ścigać, kto pojedzie dalej i nie do końca biorą na poważnie swoje podróże. A dla mnie od początku podróżowanie było czymś bardzo ważnym. Nie jeżdżę po świecie, by coś zobaczyć, ale by coś przeżyć i czegoś się nauczyć. Dlatego podróżuję samotnie - mówił w Czwórce  Michał Szymko. 
rozwiń zwiń