X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska na literę "K". Mówimy po kaszubsku

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 16:50
Są dumni ze swojego miejsca na ziemi, kultury i języka. - Możemy czytać książki takie jak "Ana z Zelony Grzëpë" i "Miedzwiôdk Pufôtk", czyli "Kubuś Puchatek". Mamy też własną literaturę i własny sposób opisywania świata - mówi Łukasz Grzędzicki, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 
Audio
  • Jak brzmi i jakimi prawami rządzi się język kaszubski? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Kaszuby (zdjęcie ilustracyjne)
Kaszuby (zdjęcie ilustracyjne)Foto: wseroka/Pixabay

Kaszëbsczi jãzëk ma w Polsce status języka regionalnego i jest pozostałością języka słowiańskich Pomorzan. - W 1586 roku pastor Szymon Krofey wydał pierwszy modlitewnik, który uznajemy za zabytek piśmiennictwa kaszubskiego - opowiada gość audycji.

Dziś w szkole języka kaszubskiego uczy się ponad 20 tysięcy dzieciaków Łukasz Grzędzicki

Kaszubski rządzi się swoimi zasadami morfologicznymi, składniowymi, ortograficznymi - ma własne znaki diakrytyczne, czyli "znaczki" nad głoskami.  Jednym z elementów decydujących o tym, że kaszubski został uznany za język a nie gwarę jest np. to, że posiada słowniki przekładowe i własny przekład Biblii.

Gdzie usłyszycie język kaszubski, jak on brzmi, jaka jest jego historia i dlaczego matura z kaszubskiego nie otwiera drzwi do wielkiej kariery, ale jest przeżyciem duchowym? O tym m.in w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Łukasz Grzędzicki (wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego)

Data emisji: 23.02.2019

Godzina emisji: 15.13

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kubańczycy - ciekawi świata, żądni wrażeń

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 11:00
145 km - taka odległość dzieli Kubę i Miami. Joanna Szyndler, redaktor naczelna magazynu "Podróże" i autorka książki "Kuba-Miami. Ucieczki i powroty" opowiada o emigracji, o powrotach na wyspę i o współczesnej Kubie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na dwóch nogach i czterech kółkach podbijają świat

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 09:01
Goha i Kamil podróżują. Zwiedzają Polskę, Europę, Azję. Na szczycie ich hitów, jeśli chodzi o dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jest Singapur, na czarną listę trafił rodzimy Zamek w Malborku. 
rozwiń zwiń