Polska na literę "K". Mówimy po kaszubsku

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 16:50
Są dumni ze swojego miejsca na ziemi, kultury i języka. - Możemy czytać książki takie jak "Ana z Zelony Grzëpë" i "Miedzwiôdk Pufôtk", czyli "Kubuś Puchatek". Mamy też własną literaturę i własny sposób opisywania świata - mówi Łukasz Grzędzicki, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 
Audio
  • Jak brzmi i jakimi prawami rządzi się język kaszubski? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Kaszuby (zdjęcie ilustracyjne)
Kaszuby (zdjęcie ilustracyjne)Foto: wseroka/Pixabay

Kaszëbsczi jãzëk ma w Polsce status języka regionalnego i jest pozostałością języka słowiańskich Pomorzan. - W 1586 roku pastor Szymon Krofey wydał pierwszy modlitewnik, który uznajemy za zabytek piśmiennictwa kaszubskiego - opowiada gość audycji.

Dziś w szkole języka kaszubskiego uczy się ponad 20 tysięcy dzieciaków Łukasz Grzędzicki

Kaszubski rządzi się swoimi zasadami morfologicznymi, składniowymi, ortograficznymi - ma własne znaki diakrytyczne, czyli "znaczki" nad głoskami.  Jednym z elementów decydujących o tym, że kaszubski został uznany za język a nie gwarę jest np. to, że posiada słowniki przekładowe i własny przekład Biblii.

Gdzie usłyszycie język kaszubski, jak on brzmi, jaka jest jego historia i dlaczego matura z kaszubskiego nie otwiera drzwi do wielkiej kariery, ale jest przeżyciem duchowym? O tym m.in w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Łukasz Grzędzicki (wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego)

Data emisji: 23.02.2019

Godzina emisji: 15.13

kul

Czytaj także

Kubańczycy - ciekawi świata, żądni wrażeń

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 11:00
145 km - taka odległość dzieli Kubę i Miami. Joanna Szyndler, redaktor naczelna magazynu "Podróże" i autorka książki "Kuba-Miami. Ucieczki i powroty" opowiada o emigracji, o powrotach na wyspę i o współczesnej Kubie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na dwóch nogach i czterech kółkach podbijają świat

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 09:01
Goha i Kamil podróżują. Zwiedzają Polskę, Europę, Azję. Na szczycie ich hitów, jeśli chodzi o dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jest Singapur, na czarną listę trafił rodzimy Zamek w Malborku. 
rozwiń zwiń