Zachęta. Obrazami tapetowano tam ściany

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 18:40
- Od samego początku "Zachęta" była do sztuki. Nazwa Galerii wzięła się od Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, które powstało w 1860 roku - opowiada historyk Gabriela Świtek.
Audio
  • O historii Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki opowiada historyk sztuki Gabriela Świtek (Klucz kulturowy/Czwórka)
Warszawa, 15.12.1900 r. Gmach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, salonu wystawowego popularnie nazywanego Zachęta. Zbudowany został wg projektu Stefana Szyllera, ozdobiony rzeźbionym frontonem z dedykacją ARBITUS  sztukom.
Warszawa, 15.12.1900 r. Gmach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, salonu wystawowego popularnie nazywanego 'Zachęta'. Zbudowany został wg projektu Stefana Szyllera, ozdobiony rzeźbionym frontonem z dedykacją ARBITUS – sztukom. Foto: PAP/CAF

Pierwszym ważnym obrazem w kolekcji Towarzystwa było płótno Józefa Simmlera "Śmierć Barbary Radziwiłłówny" Gabriela Świtek

Zachęta wzięła się z pustki

Zachęta rodziła się w pustce - przyznaje gość Czwórki. - Jej struktury powstawały w Warszawie, w momencie, kiedy właściwie nie istniał rynek sztuki - wspomina. - Handlowano obrazami zagranicznych artystów, ale nie zawsze była to sztuka najwyższych lotów. Tymczasem członkowie Towarzystwa chcieli nie tylko wspierać polskich twórców, ale także stworzyć im miejsce do prezentacji ich prac - dodaje.

Tapetowanie sztuką


Czytaj także
wieczór literacki nałęczów 1905 1200 pap.jpg
Zazdrość, zdrada, nielegalne związki. Życie pisarzy na przełomie wieków

Gmach Narodowej Galerii Sztuki zaprojektował Stefan Szyller, a oficjalne otwarcie nastąpiło 15 grudnia 1900 r. - Mamy w archiwum zdjęcia pierwszych wystaw. Obrazów nie wieszano na ścianach, obrazami te ściany tapetowano - wyjaśnia historyk sztuki.

Zachęta kończy 120 lat

W 2020 roku Narodowa Galeria Sztuki będzie świętować 120-lecie istnienia. Jaką rolę Zachęta odgrywa dziś w promocji sztuki współczesnej i jakie skandale miały miejsce w jej wnętrzach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Czytaj także
orno 1200.jpg
ORNO - biżuteria tworzona z potrzeby powrotu do codzienności

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Gabriela Świtek (historyk sztuki Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki)

Data emisji: 14.12.2019

Godzina emisji: 15.18

kul

Czytaj także

Maja Berezowska. Intymność i erotyka - sposób widzenia życia

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 10:00
- Maja Berezowska wzięła się z nikąd. Zaskoczyła wszystkich - rodzinę, współczesnych, epokę - mówi Małgorzata Czyńska, autorka biografi artystki. - Była samorodnym talentem. Wcześniej nikt z jej rodziny nie wykazał się uzdolnieniami plastycznymi, artystycznymi, literackimi - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dama z gronostajem. Jakie sekrety skrywa portret Cecylii Gallerani?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 17:06
W Muzeum Czartoryskich w Krakowie możemy podziwiać jedyny w Polsce obraz Leonarda da Vinci. Choć liczy prawie 530 lat obraz i biografia jego bohaterki - Cecylii Gallerani nadal skrywa wiele tajemnic. Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" postanowiła do nich dotrzeć i zdradzić kilka z nich.
rozwiń zwiń