X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zachęta. Obrazami tapetowano tam ściany

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 18:40
- Od samego początku "Zachęta" była do sztuki. Nazwa Galerii wzięła się od Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, które powstało w 1860 roku - opowiada historyk Gabriela Świtek.
Audio
  • O historii Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki opowiada historyk sztuki Gabriela Świtek (Klucz kulturowy/Czwórka)
Warszawa, 15.12.1900 r. Gmach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, salonu wystawowego popularnie nazywanego Zachęta. Zbudowany został wg projektu Stefana Szyllera, ozdobiony rzeźbionym frontonem z dedykacją ARBITUS  sztukom.
Warszawa, 15.12.1900 r. Gmach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, salonu wystawowego popularnie nazywanego 'Zachęta'. Zbudowany został wg projektu Stefana Szyllera, ozdobiony rzeźbionym frontonem z dedykacją ARBITUS – sztukom. Foto: PAP/CAF

Pierwszym ważnym obrazem w kolekcji Towarzystwa było płótno Józefa Simmlera "Śmierć Barbary Radziwiłłówny" Gabriela Świtek

Zachęta wzięła się z pustki

Zachęta rodziła się w pustce - przyznaje gość Czwórki. - Jej struktury powstawały w Warszawie, w momencie, kiedy właściwie nie istniał rynek sztuki - wspomina. - Handlowano obrazami zagranicznych artystów, ale nie zawsze była to sztuka najwyższych lotów. Tymczasem członkowie Towarzystwa chcieli nie tylko wspierać polskich twórców, ale także stworzyć im miejsce do prezentacji ich prac - dodaje.

Tapetowanie sztuką


Czytaj także
wieczór literacki nałęczów 1905 1200 pap.jpg
Zazdrość, zdrada, nielegalne związki. Życie pisarzy na przełomie wieków

Gmach Narodowej Galerii Sztuki zaprojektował Stefan Szyller, a oficjalne otwarcie nastąpiło 15 grudnia 1900 r. - Mamy w archiwum zdjęcia pierwszych wystaw. Obrazów nie wieszano na ścianach, obrazami te ściany tapetowano - wyjaśnia historyk sztuki.

Zachęta kończy 120 lat

W 2020 roku Narodowa Galeria Sztuki będzie świętować 120-lecie istnienia. Jaką rolę Zachęta odgrywa dziś w promocji sztuki współczesnej i jakie skandale miały miejsce w jej wnętrzach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Czytaj także
orno 1200.jpg
ORNO - biżuteria tworzona z potrzeby powrotu do codzienności

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Gabriela Świtek (historyk sztuki Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki)

Data emisji: 14.12.2019

Godzina emisji: 15.18

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maja Berezowska. Intymność i erotyka - sposób widzenia życia

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 10:00
- Maja Berezowska wzięła się z nikąd. Zaskoczyła wszystkich - rodzinę, współczesnych, epokę - mówi Małgorzata Czyńska, autorka biografi artystki. - Była samorodnym talentem. Wcześniej nikt z jej rodziny nie wykazał się uzdolnieniami plastycznymi, artystycznymi, literackimi - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dama z gronostajem. Jakie sekrety skrywa portret Cecylii Gallerani?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 17:06
W Muzeum Czartoryskich w Krakowie możemy podziwiać jedyny w Polsce obraz Leonarda da Vinci. Choć liczy prawie 530 lat obraz i biografia jego bohaterki - Cecylii Gallerani nadal skrywa wiele tajemnic. Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" postanowiła do nich dotrzeć i zdradzić kilka z nich.
rozwiń zwiń