Dama z gronostajem. Jakie sekrety skrywa portret Cecylii Gallerani?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 17:06
W Muzeum Czartoryskich w Krakowie możemy podziwiać jedyny w Polsce obraz Leonarda da Vinci. Choć liczy prawie 530 lat obraz i biografia jego bohaterki - Cecylii Gallerani nadal skrywa wiele tajemnic. Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" postanowiła do nich dotrzeć i zdradzić kilka z nich.
Audio
  • "Dama z gronostajem". Jeden z najbardziej tajemniczych obrazów da Vinci (Klucz kulturowy/Czwórka)
Najsłynniejszym dziełem kolekcji Czartoryskich jest jedyny obraz Leonarda da Vinci w Polsce - Dama z gronostajem. Na zdjęciu wystawa z 2010 r. w Warszawie
Najsłynniejszym dziełem kolekcji Czartoryskich jest jedyny obraz Leonarda da Vinci w Polsce - "Dama z gronostajem". Na zdjęciu wystawa z 2010 r. w WarszawieFoto: PAP/Paweł Kula

Okładka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" autorstwa Katarzyny Bik Okładka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" autorstwa Katarzyny Bik

Kiedy Gallerani zaczynała pozować do portretu pędzla da Vinci była jeszcze nastolatką. Miała zaledwie 17 lat i prawdopodobnie była wtedy w ciąży z jednym z najbardziej wpływowych ludzi tamtych czasów - księciem Ludwikiem Sforzą. Nie była arystokratką, ale pochodziła z dobrego, inteligenckiego domu. - Rodzice zapewnili jej bardzo dobre wykształcenie - znała m.in. łacinę i literaturę. Te wszystkie przymioty, połączone z urodą i urokiem osobistym sprawiły, że dwukrotnie starszy od niej Sforza musiał zwrócić na nią uwagę - mówiła autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" Katarzyna Bik. I jak dodawała, prawdopodobnie to sprawiło, że Leonardo zwrócił na nią uwagę.

Nigdy nie stała się jednak oficjalną kandydatką na żonę księcia Mediolanu. W jaki sposób potoczyły się losy bohaterki jednego z najsłynniejszych obrazów renesansu? Co działo się z nim do 1800 roku? Kto i kiedy nałożył modelce makijaż? Jak trafił w ręce Izabeli Czartoryskiej? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem"

Data emisji: 24.08.2019

Godzina emisji: 15.15

ac

Czytaj także

"Szał" Podkowińskiego. O skandalu w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 08:00
W marcu 1894 roku na scianach warszawskiej Zachęty zawisło płótno Władysława Podkowińskiego. Obraz był gigantycznych rozmiarów i wzbudził gigantyczne emocje, a w efekcie wywołał jeden z największych skandali Młodek Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Matejko - piewca historii w wielkim formacie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 17:00
- Jan Matejko wybierał sobie modeli spośród krakowskiego marginesu. Jakież było jego roczarowanie, gdy na jedną z sesji do atelier wkroczył już ogolony, umyty i elegancko ubrany model, który całkowicie rozmijał się z wizją artysty - opowiada historyk sztuki Maria Brodzka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artystyczna stolica Polski. "Tutaj każdy mógł wspiąć się na szczyt"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 16:30
Na przełomie XIX i XX wieku położone u stóp Tatr miasteczko nagle stało się kulturalnym centrum Polski. - Zakopane kojarzyło się z ostoją polskości i z wolnością. Tutaj każdy artysta mogł zdobyć swój szczyt - opowiada historyk sztuki Tomasz Dziewicki.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Wilkoń. Artysta, który pozwala sobie zaglądać przez ramię

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 17:20
Józef Wilkoń to niezwykły artysta, który jak nikt inny inspiruje się w swojej twórczości światem zwierząt i roślin. - Sam widzi w sobie to, co nosi w nazwisku. Trochę wilka i trochę konia - mówi autorka książki pt. "Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia".
rozwiń zwiń