Henryk Chmielewski we wspomnieniach. "Mówiliśmy do niego Papciu"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 14:13
- Takie rzeczy jak "finanse", czy "rynek" w ogóle nie zaprzątały głowy Papcia Chmiela. On po prostu kochał to, co robił i nie wyobrażał sobie życia bez rysowania - wspominał Adam Radoń, szef Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. 22 stycznia odszedł Henryk Jerzy Chmielewski, znakomity rysownik, grafik, publicysta, ale także uczestnik Powstania Warszawskiego. Autor kultowej serii komiksów "Tytus, Romek i A’Tomek". 
Henryk Chmielewski, czyli Papcio Chmiel
Henryk Chmielewski, czyli Papcio ChmielFoto: ArtMediaFactory/Shutterstock.com

książki 1200.jpg
Patroni 2021 roku. Osobistości polskiej literatury

- Żył i oddychał wtedy, kiedy rysował. Gdy tylko wyznaczył sobie nowy cel, stawał się innym człowiekiem, był podekscytowany, zaczynała tryskać z niego młodzieńcza energia. To było takie bardzo pozytywne i twórcze "uzależnienie", dzięki któremu dziś możemy cieszyć się olbrzymią kolekcją albumów jego autorstwa - mówił w rozmowie z Czwórką Adam Radoń. Jak podkreślał, Henryk Chmielewski był także "stuprocentowym profesjonalistą". - Niezwykle poważnie podchodził do swoich zadań, był dokładny, staranny, a przede wszystkim dotrzymywał terminów, co jest ogromną zaletą w tym zawodzie. Pracował w samotności, ogromnym skupieniu - opowiadał gość Czwórki. 

Posłuchaj
54:10 Czwórka/Klucz kulturowy Papcio Chmiel 23.01.2021.mp3 Wspomnienie o Henryku Chmielewskim, czyli Papciu Chmielu (Klucz kulturowy/Czwórka) 

- Zadzwoniłem do domu do Papcia Chmiela tuż po świętach Bożego Narodzenia. Był akurat w ogniu walki z poprawkami do ostatniego albumu. Był bardzo doświadczonym i znakomitym grafikiem, więc choć zbliżała się premiera, którą zaplanowano na 25 stycznia tego roku, szybko sobie z nimi radził i rozwiązywał problemy - opowiadał o swojej relacji z Henrykiem Chmielewskim Adam Radoń. - Prywatnie - nie lubił się smucić, uwielbiał żartować. Był człowiekiem bardzo bystrym, a dzięki kreatywnemu myśleniu zawsze miał jasny, wyćwiczony umysł. Wielu młodszych od siebie potrafiłby zaskoczyć pamięcią i dowcipem. Teraz, bez niego, będzie już inaczej - opowiadał.

Wszyscy mówiliśmy do niego Papciu. Nie wiem do dziś, czy mu się to podobało, ale tak jakoś się utarło i tak już pozostanie na zawsze. Adam Radoń

Papcio Chmiel urodził się 7 czerwca 1923 w Warszawie, zmarł 21 stycznia 2021 roku. Był m.in. autorem kultowej serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek". - Myślę, że gdy ta seria startowała nawet sam Papcio Chmiel nie wyobrażał sobie, że odniesie tak spektakularny sukces - tłumaczył Adam Radoń. - Choć stereotypy dotyczące komiksów - zarówno twórców jak i czytelników - są krzywdzące, Papcio udowodnił, że może to być prawdziwa sztuka, humor inteligentny i pomysłowy, kreacja i podróż między Wyspami Nonsensu, czyli właściwie opowieść o naszej rzeczywistości.

Sprawdź także:

"Tytus, Romek i A'Tomek" to historia o szympansie, któremu marzy się człowieczeństwo, ale jednocześnie dzielnie się przed tym broni usiłując żyć po swojemu. - Taki też był Papcio Chmiel. "Urwis", człowiek ciekawy świata, żyjący wciąż w biegu, bez minuty nudy, w pogoni za marzeniami. Do tego był niezwykle skromny, otaczał się grupą najbliższych znajomych i przyjaciół, a także - zwłaszcza w ostatnim okresie życia - był asertywny, co pozwoliło mu zachować znakomitą kondycję do samego końca. Prowadził życie spełnionego artysty, wielkiego twórcy, którego działa cieszą już kolejne pokolenia czytelników - podkreślał. 

___

W programie swoje spotkania i współpracę z Papciem Chmielem wspominał także Jan Ołdakowski, szef Muzeum Powstania Warszawskiego, zapraszamy także do wysłuchania fragmentów wypowiedzi samego Hentryka Chmielewskiego, który wspominał m.in. okres wojenny.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Gość: Adam Radoń (dyrektor Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi), Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 23.01.2021

Godzina emisji: 15.07

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Patroni 2021 roku. Osobistości polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 11:20
W 1921 urodzili się: poeta Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, dramaturg i prozaik Tadeusz Różewicz i pisarz Stanisław Lem. 100 lat wcześniej przyszedł na świat Cyprian Kamil Norwid. To do nich należeć będzie rok 2021. 
rozwiń zwiń