X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Lem. Pisał o kosmosie, ale nie bujał w obłokach

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 16:45
- "Cyberiada" i "Solaris" ukazują cały diapazon tematyki w twórczości Stanisława Lema: od satyryczno-zabawowej po poważną i dotykającą problemu kontaktu z inną cywilizacją - opowiada historyk literatury Marek Gumowski.
Audio
  • Dlaczego Stanisław Lem tworzył inaczej niż wszyscy? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Kraków 1974 - filozof, pisarz, futurolog, eseista i satyryk Stanisław Lem w swoim domu przy ulicy Narwik na osiedlu Kliny
Kraków 1974 - filozof, pisarz, futurolog, eseista i satyryk Stanisław Lem w swoim domu przy ulicy Narwik na osiedlu KlinyFoto: PAP/Irena Jarosińska

Zanim jednak Lem zaczął pisać książki, tworzył wiersze. - O tej młodzieńczej poezji mówił, że powstała pod wpływem prekursora egzystencjalizmu Rainera Marii Rilkego - mówi gość Czwórki. - Autor "Bajek robotów" zachwycał się także Bolesławem Leśmianem - dodaje.

Jeśli chodzi o chronologię tworzenia, to po wierszach pierwszy był "Człowiek z Marsa", drukowany w odcinkach w czasopiśmie "Nowy świat przygód". - Sama metoda pisania Stanisława Lema była dość osobliwa. Zaczynał nową powieść i nie miał pojęcia, co dalej w niej będzie - opowiada Marek Gumkowski. - Jeśli coś, co napisał w danym momencie, nie spodobało mu się, to od razu to wyrzucał. Korzystał z maszyny do pisania, nigdy z komputera - wspomina. 

Książki Lema przełożono na kilkadziesiąt języków i do dziś pozostaje on najchętniej tłumaczonym polskim pisarzem science-fiction. Za co cenili go radzieccy naukowy? Kto wymyślił tytuł "Bajki robotów"? Dlaczego Stanisław Lem nie otrzymał literackiego Nobla? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Marek Gumkowski (historyk literatury, krytyk)

Data emisji: 29.06.2019

Godzina emisji: 15.18

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kazimiera Iłłakowiczówna. "Zamiast płakać, pisała wiersze"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 17:00
- Potrafiła połączyć dwa światy: urzędniczą skrypulatność z artystyczną fantazją. Bardziej jednak od swoich wierszy ceniła to, że może służyć Polsce - opowiada Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gall Anonim. Kto tak naprawdę spisał nasze dzieje?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 17:50
- Jedynym źródłem badań, które pozwoliłyby ustalić kim tak naprawdę był Gall Anonim jest jego Kronika. Poza nią nie mamy żadnej niezależnej informacji o autorze pierwszej polskiej kroniki - mówi historyk prof. Paweł Żmudzki.
rozwiń zwiń