Stanisław Lem. Pisał o kosmosie, ale nie bujał w obłokach

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 16:45
- "Cyberiada" i "Solaris" ukazują cały diapazon tematyki w twórczości Stanisława Lema: od satyryczno-zabawowej po poważną i dotykającą problemu kontaktu z inną cywilizacją - opowiada historyk literatury Marek Gumowski.
Audio
  • Dlaczego Stanisław Lem tworzył inaczej niż wszyscy? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Kraków 1974 - filozof, pisarz, futurolog, eseista i satyryk Stanisław Lem w swoim domu przy ulicy Narwik na osiedlu Kliny
Kraków 1974 - filozof, pisarz, futurolog, eseista i satyryk Stanisław Lem w swoim domu przy ulicy Narwik na osiedlu KlinyFoto: PAP/Irena Jarosińska

Zanim jednak Lem zaczął pisać książki, tworzył wiersze. - O tej młodzieńczej poezji mówił, że powstała pod wpływem prekursora egzystencjalizmu Rainera Marii Rilkego - mówi gość Czwórki. - Autor "Bajek robotów" zachwycał się także Bolesławem Leśmianem - dodaje.

Jeśli chodzi o chronologię tworzenia, to po wierszach pierwszy był "Człowiek z Marsa", drukowany w odcinkach w czasopiśmie "Nowy świat przygód". - Sama metoda pisania Stanisława Lema była dość osobliwa. Zaczynał nową powieść i nie miał pojęcia, co dalej w niej będzie - opowiada Marek Gumkowski. - Jeśli coś, co napisał w danym momencie, nie spodobało mu się, to od razu to wyrzucał. Korzystał z maszyny do pisania, nigdy z komputera - wspomina. 

Książki Lema przełożono na kilkadziesiąt języków i do dziś pozostaje on najchętniej tłumaczonym polskim pisarzem science-fiction. Za co cenili go radzieccy naukowy? Kto wymyślił tytuł "Bajki robotów"? Dlaczego Stanisław Lem nie otrzymał literackiego Nobla? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Marek Gumkowski (historyk literatury, krytyk)

Data emisji: 29.06.2019

Godzina emisji: 15.18

kul

Czytaj także

Kazimiera Iłłakowiczówna. "Zamiast płakać, pisała wiersze"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 17:00
- Potrafiła połączyć dwa światy: urzędniczą skrypulatność z artystyczną fantazją. Bardziej jednak od swoich wierszy ceniła to, że może służyć Polsce - opowiada Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gall Anonim. Kto tak naprawdę spisał nasze dzieje?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 17:50
- Jedynym źródłem badań, które pozwoliłyby ustalić kim tak naprawdę był Gall Anonim jest jego Kronika. Poza nią nie mamy żadnej niezależnej informacji o autorze pierwszej polskiej kroniki - mówi historyk prof. Paweł Żmudzki.
rozwiń zwiń