Miuosh rapuje Norwida. "Bałbym się to zagrać na koncercie"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 18:00
Leśmian do tańczenia, Norwid do rapowania i "Świtezianka" jako opowieść o miłosnym trójkącie. W drugim sezonie podcastów Lektury 2.0 polscy muzycy udowadniają, że przekaz drzemiący w twórczości mistrzów wcale nie traci na aktualności.
Miuosh
MiuoshFoto: Mateusz Czech

Więcej niż wiersz i piosenka

Celem projektu Lektury 2.0 jest tchnienie nowego ducha w kanon polskiej literatury. Zarówno w pierwszym jak i i drugim sezonie do cyklu podcastów zostały zaangażowane czołowe postaci polskiej popkultury. - Spektrum artystów jest bardzo szerokie - opowiada współtwórca Lektur Adam Szałamacha. - Tym razem obok Juli Wieniawy, Brodki, Natalii Szroeder i Smolastego wziął udział także Miuosh, który pokazał poezję Cypriana Kamila Norwida w wersji rap.  

Posłuchaj
16:00 [CZWORKA]Stacja Kultura 28 wrzesień 2020 miuosh.mp3 Czy Norwid nadaje się do rapowania? Rozmowa z Miuoshem (Stacja Kultura/Czwórka)

 

"Lubię się wczuwać"

W każdym z nowych odcinków podcastu na warsztat trafiają fragmenty kolejnych klasycznych dzieł polskiej literatury. Każdy z artystów - tak jak i w pierwszym sezonie - prezentuje historię pojawiającą się w danym utworze literackim w zupełnie nowej formie. Takiej, która łączy ze sobą elementy podcastu z utworem muzycznym i słuchowiskiem. - Wybrałem Norwida, bo nigdy nie był mi specjalnie bliski. W szkole, owszem był obecny, jakoś się go łapało, ale nigdy w kontekście jego biografii - opowiada Miuosh. - Dużą radość sprawia mi praca na tekstach innych twórców. To wymaga ode mnie poszerzenia horyzontów, wczucia się w rolę autora.  

Posłuchaj także:

"Najgorsze są ulice Norwida"

W ramach projektu Miuosh zinterpretował "Czarne kwiaty. Białe kwiaty" - cykle prozy Cypriana Kamila Norwida uważane za arcydzieło polskiej prozy. - O tym kiedyś mówił mój polonista, a ja przekonałem się, że miał rację, kiedy zacząłem jeździć z koncertami po Polsce. Otóż w każdym większym mieście jest ulica Norwida i zawsze jest to prawdopodobnie najgorsza ulica w okolicy - mówi raper. - Może to zabrzmi mało poważnie, ale ta refleksja skłoniła mnie do tego, żeby przyjrzeć się bliżej jego twórczości - dodaje.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Miuosh (raper), Adam Szałamacha (Allegro Lektury 2.0)

Data emisji: 28.09.2020

Godzina emisji: 10:15

kul

Czytaj także

Jak zrewitalizować starą fabrykę porcelany?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 13:20
Fundacja Giesche powstała w Katowicach w 2012 roku, w miejscu gdzie od lat dwudziestych ubiegłego wieku produkowano znaną w całej Europie porcelanę, sygnowaną znakiem Giesche. Dziś nowi właściciele starej fabryki porcelany tworzą w jej postindustrialnych budynkach nowoczesny Park Technologiczny i Centrum Designu, współtworzone z ASP w Katowicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyklejanki. Roboty ręczne Wisławy Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 17:40
Przez 40 lat polska noblistka obdarowywała znajomych i bliskich własnoręcznie wykonanymi prezentami. Otrzymali je m.in. Zbigniew Herbert, Stanisław Barańczak i Woody Allen. Teraz i my możemy przyjrzeć się im z bliska za sprawą wystawy "Spojrzenia Szymborskiej".   
rozwiń zwiń