"Wesele" pełne złośliwości. O dramacie Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 17:00
- Na weselu nie tańczył, tylko stał pomiędzy izbami, a po trzech miesiącach - w ekspresowym tempie, jeszcze przed publikacją - przedstawił w teatrze jeden z najważniejszych polskich dramatów - o kulisach powstania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego opowiada krytyk Marek Gumkowski.
Audio
  • Jak powstało i jakie skandale wywołało "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Inscenizacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. Wesele w reż. Adama Hanuszkiewicza prezentowana na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w 1974 roku . Na zdjęciu: Adam Hanuszkiewicz jako Poeta
Inscenizacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. "Wesele" w reż. Adama Hanuszkiewicza prezentowana na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w 1974 roku . Na zdjęciu: Adam Hanuszkiewicz jako PoetaFoto: PAP/Woody Ochnio

Marek Gumkowski Dramat Wyspiańskiego jest pełen złośliwości i uszczypliwości kierowanych pod adresem krakowskiego środowiska

"Wesele" - lektura tegorocznej edycji Narodowego Czytania - narodziło się z wydarzenia towarzyskiego, w którym brali udział krakowscy artyści i mieszkańcy wsi Bronowice. - Inteligent żenił się z chłopką i to był rodzaj wykoncypowanej i efekciarskiej manifestacji. Wyspiańskiemu bardzo się to nie podobało - ocenia gość Czwórki.

Narodowe Czytanie "Wesele" w Czwórce - szczegóły akcji >>>

Niemal każda opisana w "Weselu" postać istniała w rzeczywistości. - Oprócz pary młodej jest tutaj Gospodarz, czyli Włodzimierz Tetmajer. Jego brat - Poeta - Kazimierz Przerwa Tetmajer, autor erotyków i ulubieniec kobiet, który był wówczas u szczytu sławy. Jest także Radczyni, której pierwowzorem była Antonina Domańska, późniejsza autorka "Historii żółtej ciżemki" - wymienia krytyk literacki.  

Czytaj także
wesele teatr katowice pap 1200.jpg
"Wesele" w teatrze. Spektakle, w których myśli się obrazem

Kto i dlaczego obraził się na Wyspiańskiego po publikacji "Wesela"? Czy pisarz musiał ocenzurować swoje dzieło? Która kobieta zyskała na tym dramacie? I w jaki sposób Wyspiański rozprawił się w tekście z Mickiewiczem i Słowackim? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Marek Gumkowski (krytyk literacki)

Data emisji: 26.08.2017

Godzina emisji: 15.16

kul/pg

Czytaj także

Jak czytać i rozumieć poezję? "Uruchom emocje"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 16:36
- Poezja ma się dziś tak, jak sztuka. Zawsze była i nadal jest dość elitarna. Podobnie, jak sztuki współczesnej nie uczy się jej w szkole, a jeśli już - narzuca się jej interpretację. A to błąd - mówiła w Czwórce poetka Dorota Koman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deotyma - mistrzyni improwizacji w greckiej todze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 17:10
Na salonach zadebiutowała w wieku 18 lat i szybko zdobyła rozgłos jako improwizatorka poezji. - Dziś głównie pamiętamy jej powieść "Panienkę z okienka" oraz pseudonim "Deotyma" - o Jadwidze Łuszczewskiej opowiada blogerka Amalia Szałachowska. 
rozwiń zwiń