Jan Matejko - piewca historii w wielkim formacie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 17:00
- Jan Matejko wybierał sobie modeli spośród krakowskiego marginesu. Jakież było jego roczarowanie, gdy na jedną z sesji do atelier wkroczył już ogolony, umyty i elegancko ubrany model, który całkowicie rozmijał się z wizją artysty - opowiada historyk sztuki Maria Brodzka.
Audio
  • Jan Matejko - szkic do portretu artysty (Klucz kulturowy/Czwórka)
Pomnik Jana Matejki w parku Morskie Oko w Warszawie
Pomnik Jana Matejki w parku Morskie Oko w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Czytaj także
zofia stryjeńska 1200 pap.jpg
Zofia Stryjeńska. "Ukąszona miłością do sztuki"

Bohater audycji jest autorem ponad trzystu obrazów i trzech tysięcy rysunków. - Jan Matejko swoją karierę rozpoczął od namalowania karykatury swoich profesorów z liceum. Rysunek trafił do dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych za sprawą starszego brata artysty i tak Kraków usłyszał o jego talencie - opowiada gość audycji.  

Zasłynął jako ten, który w wyjątkowy sposób potrafi uchwycić najważniejsze momenty w historii Rzeczpospolitej kształtując tym samym wyobraźnię i świadomość historyczną wielu pokoleń Polaków. - Jego twórczość dzieli się na dwie części. Najpierw próbował odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do upadku państwa Polskiego. Potem malował "ku pokrzepieniu serc" - wyjaśnia Maria Brodzka.

Maria Brodzka Na każdy obraz Matejki czekano, a potem komentowano na salonach i w prasie. Nie zawsze życzliwie. Artysta w listach żalił się na krytykę

W jaki sposób chaos zarządzał jego twórczością? Dlaczego człowiek niskiego wzrostu zaczął malować wielkoformatowe obrazy? I czemu Jan Matejko zrezygnował z tytułu Honorowego Obywatela Krakowa? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Maria Brodzka (historyk sztuki, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 4.11.2017

Godzina emisji: 15.16

kul

Czytaj także

Polska Szkoła Ilustracji. O architektach książek

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 18:00
- Ilustracja może tekst zdobić, może go objaśniać albo może go uzupełniać - mówi Magda Kłos-Podsiadło i tłumaczy, kim byli artyści, którzy narysowali nasze dzieciństwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szał" Podkowińskiego. O skandalu w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 08:00
W marcu 1894 roku na scianach warszawskiej Zachęty zawisło płótno Władysława Podkowińskiego. Obraz był gigantycznych rozmiarów i wzbudził gigantyczne emocje, a w efekcie wywołał jeden z największych skandali Młodek Polski. 
rozwiń zwiń