Karolina Honchera. Debiutantka ze Splendorem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 10:00
Karolina Honchera została uhonorowana statuetką Splendora za debiut aktorski. - Bardzo poważnie podchodzę do swojej pracy, z równą pasją gram dla dorosłych, jak i najmłodszych widzów - podkreśla aktorka w rozmowie z Czwórką. 
Karolina Honchera - laureatka Splendorów Teatru Polskiego Radia za debiut
Karolina Honchera - laureatka Splendorów Teatru Polskiego Radia za debiutFoto: mat. organizatora

Kapituła nagrodziła ją "za lekkość w kreowaniu świata i za bogactwo środków artystycznych, dzięki którym Teatr Polskiego Radia przyciąga młode pokolenia słuchaczy". - To jest niesamowite uczucie i doświadczenie, tym bardziej, że to debiut aktorski - mówiła laureatka na uroczystej gali. - Była to dla mnie niezwykła lekcja, zwłaszcza że miałam okazję pracować z doskonałymi aktorami. Byłam pod wrażeniem, gdy mogłam obserwować świetnych, fantastycznych twórców i widzieć, jak to się pięknie układa - podkreślała. 

Karolina Honchera jest absolwentką wrocławskiej PWST Wydziału Lalkarskiego. Po studiach występowała w Teatrze Miejskim Miniatura w Gdańsku, Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ale na stałe związana była z Lubuskim Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. W swoim dorobku ma około trzydziestu ról teatralnych. Otrzymała Nagrodę Dyrektora Lubuskiego Teatru za rolę Evelyn w "Kształcie rzeczy" w reżyserii Szymona Kuśmidera, znalazła się w gronie laureatów festiwalu "Tańczące Eurydyki" w Zielonej Górze. 

Jak podkreśla w Czwórce, aktorstwo radiowe znacznie różni się od tego "tradycyjnego", czyli teatralnego bądź filmowego. - Praca w radio jest dla mnie doświadczeniem zupełnie nowym - wspominała. - To niesamowite, a jednocześnie niezwykle inspirujące, bo odbiorcy nas widzą aktorów, a wyłącznie ich słyszą. Bardzo obawiałam się tu takiego "prześlizgiwania się" po tekście, chciałam, by wszystko właściwie wybrzmiało i mogło silnie zadziałać na wyobraźnię słuchacza - tłumaczyła. 

W rozmowie z Czwórką zdradziła swój sposób na pracę z materiałem słuchowiska. - Dałam sobie przestrzeń, to była taka "szczelina", miejsce na spokój. Potraktowałam tę pracę jako zdobywanie doświadczenia i udało się - opowiadała. 

Obecnie aktorka mieszka w Warszawie i zajmuje się szkoleniami z autoprezentacji. Prowadzi również warsztaty teatralne i wystawia przedstawienia lalkarskie dla dzieci i młodzieży, ale także dla seniorów. Pracuje nad kolejnym spektaklem teatralnym. - Czas pandemii pokazał nam, jak ważne jest to, by mieć w życiu wiele różnych furtek - podkreślała w rozmowie z Czwórką. - Lata zajęło mi dojście do takiego punktu, z którym jestem spokojna, czuję się bezpiecznie, bo niezwykle trudno się "przebić". Jednak jestem skoncentrowana, skupiona na pracy, poważnie traktuję wszystkie zadania, których się podejmuję. Wciąż też się uczę, chodzę na jam sassion, uwielbiam improwizować i to chyba klucz to tego bezpieczeństwa i dobra droga w tym zawodzie - podkreślała aktorka. 

Karolina Honchera/Wojciech Kusiński Polskieradio Karolina Honchera/Wojciech Kusiński Polskieradio

***

Zespół Teatru Polskiego Radia od 1988 roku wręcza nagrodę Wielkiego Splendora za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Otrzymują go corocznie: aktorka i aktor. Nagroda specjalna - Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego - wręczana jest wybitnym twórcom świata kultury. Honorowy Wielki Splendor to z kolei prestiżowe wyróżnienie przyznawane artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia. 

Na gali, która odbyła się 6 grudnia, poznaliśmy laureatów wszystkich kategorii. Wielki Splendor Teatru Polskiego Radia otrzymali Lucyna Malec oraz aktor Jarosław Gajewski

Honorowy Wielki Splendor 2021 za "wewnętrzne piękno i za zewnętrzną dobroć, za mądrość, która pozwala przeżyć piękne chwile słuchaczom Teatru Polskiego Radia" otrzymał Włodzimierz Press. Laureatem tej nagrody został też, za "współtworzenie Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum słów i głosów w Baranowie Sandomierskim, za miłość do sztuki radiowej", Marek Mazur

Posłuchaj
12:18 czwórka splendory 2021_12_19-15-14-21.mp3 O nagrodzie, swoim dorobku i planach zawodowych opowiada Katarzyna Honchera (Artystyczny wybieg/Czwórka) 

Poznaj laureatów nagrody Wielki Splendor 2021 >>>

Czytaj także: Wśród nagrodzonych debiutant Jakub Kordas

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Gość: Karolina Honchera (aktorka)

Data emisji: 19.10.2021

Godzina emisji: 15.10

kd

Czytaj także

Cała prawda o egzaminach do szkoły teatralnej. "To test osobowości"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 14:50
Od lat to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów. Choć żeby się na niego dostać, nie wystarczą świetnie zdana matura i świadectwo z czerwonym paskiem. - Egzaminy do szkół teatralnych są wieloetapowe, Każdy próg to nowe doświadczenie i nowe obserwacje - mówi Konrad Żygadło z Akademii Teatralnej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magda Lamparska została youtuberką. "Having Fam" to nasze pandemiczne dziecko

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 13:37
Aktorka Magdalena Lamparska wraz z mężem, Bartkiem Osumkiem, założyła na YouTube kanał "Having Fam". - Jego nazwa wzięła się z tego, że jesteśmy rodziną - "Fam", jak family, nawiązuje do "fun", czyli do zabawy i do sławy (ang. famous). Pokazuje kulisy mojej pracy oraz to, jak podążać "drogą do Hollywood" - wyjaśnia aktorka. 
rozwiń zwiń