Jak smakuje kino Almodóvara. MFF w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 15:05
W tym roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Złoty Lew za całokształt tworczości powędrował w ręce Pedro Almodóvara.
Audio
  • Beata Kwiatkowska tropi wątki kulinarne w sztuce filmowej. Tym razem szyka ich na MFF w Wenecji (Czwórka/Sztuka jedzenia)
Pedro Almodóvar
Pedro Almodóvar Foto: Shutterstock/Featureflash Photo Agency

"Autentyczność emocjonalna, poruszenie na granicy melodramatu i parodii, niebywałe oryginalne portrety kobiet" - wymieniał walory twórczości laureata dyrektor festiwalu, Alberto Barbera. Reżyser dziękując za nagrodę powiedział: - Złoty Lew stanie się moją maskotką, razem z dwoma kotami. 

Beata Kwiatkowska, wraz ze swoimi gośćmi, z tej okazji postanowiła prześledzić wątki kulinarne z filmów Almodóvara. Reżyser słynie z miłości do jedzenia. Uważa nawet, że hiszpańska tortilla powinna być potrawą międzynarodową, jak pizza czy hamburger. Mariola Wiktor, dziennikarka filmowa miała okazję być na poczęstunku inspirowanym kobiecymi postaciami z obrazów reżysera. Z Beatą Kwiatkowską w swej ocenie "smaku" twórcy skłaniają się do określenia - tradycyjny, jednak podkreślają, że przede wszystkim tajemniczy i smakowity. 

Festiwal otworzył film "Prawda"w reżyserii zdobywcy Złotej Palmy w Cannes, Japończyka Hirokazu Koreedy. Wystąpili w nim Catherine Deneuve, Juliette Binoche i Ethan Hawke. Łukasz Muszyński podkreśla znaczenie jedzenia w tym obrazie. - Mam wrażenie, że w filmie Hirokazu Koreedy gotowanie, wspólne, rodzinne gotowanie jest bardzo ważnym elementem i rytuałem - mówi krytyk filmowy. - Akcja rozgrywa się we Francji, ale bohaterowie gotują włoskie dania. Panowie siedzą w kuchni i gotują kolejne dania dla pań -dodaje. 

Wątki kulinarne wiążą się też z drugim sezonem serialu "Nowy Papież". Tajemnice tego obrazu, a także ulubione smaki Johna Malkovicha zdradza w rozmowie z Beatą Kwiatkowską dziennikarz filmowy Artur Zaborski. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Mariola Wiktor, Łukasz Muszyńki i Artur Zaborski

Data emisji: 1.09.2019

Godzina emisji: 13.15

pj

Czytaj także

Podsumowanie 75. Festiwalu Filmowego w Wenecji. Co działo się za kulisami?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 07:00
Wiemy już, do kogo powędrowały najważniejsze nagrody filmowe tegorocznej odsłony Festiwalu Filmowego w Wenecji. Złotego Lwa za film "Roma" otrzymał pochodzący z Meksyku reżyser, Alfonso Cuarona, nagroda Srebrengo Lwa trafiła do Jacquesa Audiarda, autora "The Sisters Brothers". O tym, co działo się za kulisami wydarzenia, opowiadała Beata Kwiatkowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwiazdy na 76. MFF w Wenecji. Polka na czerwonym dywanie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 13:49
Beata Kwiatkowska znów odwiedza najstarszy festiwal filmowy na świecie. W Wenecji spotyka aktorów, biega na konferencje i projekcje. Tropi polskie festiwalowe akcenty.  
rozwiń zwiń