Krytycy i fani tworzą listę 100 płyt wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 14:15
Zbigniew Wodecki, Monika Brodka, Magik, Ewa Demarczyk, Dawid Podsiadło, Kortez - płyty m.in. tych artystów znalazły się w stworzonym przez krytyków muzycznych zestawieniu 100 najważniejszych polskich albumów. Teraz internauci uszeregują płyty w kolejności - poczynając od tych najbardziej kultowych.
Audio
  • Bartek Chaciński o liście 100 najważniejszych polskich płyt (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Telekhovskyi

Czytaj także
monika brodka 1200.jpg
"Clashes". Monika Brodka wychodzi z szufladek

W tworzenie "złotej setki" zaangażowanych było pięć osób, w tym trzy związane z Polskim Radiem: Piotr Metz, Bartek Chaciński, Maria Szabłowska oraz Artur Rawicz (dziennikarz "Codziennej Gazety Muzycznej" oraz Jarosław Szubrycht (redaktor naczelny "Gazety Magnetofonowej").

- Każdy z nas przygotował listę opiewającą na ok. 25 pozycji, one się w części pokryły, było drugie głosowanie, by uzupełnić nasze zestawienia o kilka kolejnych propozycji. Sama zabawa w to, żeby dziś na nowo przesłuchać te płyty, wydawała mi się interesująca - mówi dziennikarz muzyczny Bartek Chaciński. Zwraca też uwagę na fakt, że niektórzy artyści mają w tym zestawieniu po kilka swoich płyt, co - jego zdaniem - jest nieco problematyczne. - Są trzy płyty Breakoutu, wszystko byłoby fajnie, gdyby to była lista najlepszych krążków lat 60-70. Są trzy płyty Niemena, z jednej strony trudno to zakwestionować, a z drugiej - całe zestawienie to tylko 100 płyt - podkreśla.

Wyjaśnia też, dlaczego z niechęcią oddawał głosy na nowe albumy i opowiada o kompromisach, na które musieli pójść twórcy "złotej setki". Mówi też o pewnej płycie Kazika, której wznowienie mogłoby zaowocować wieloma procesami sądowymi...


Czytaj także
podsiadło 1200.jpg
Dawid Podsiadło: słucham dużo swojej muzyki

Lista powstaje z inicjatywy jednej z sieci sklepów z książkami i płytami. Jak głosować na swoje ulubione albumy? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Bartek Chaciński (krytyk muzyczny, dziennikarz)

Data emisji: 5.10.2017

Godzina emisji: 6.20

mg

Czytaj także

Filip Łobodziński: rewolucja Dylana jest reakcyjna

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 15:02
- Boba Dylana nie można wpisywać w ruch hipisowskiego "flower power", on się od niego odżegnywał. Przypomina nam raczej o modelach wzruszenia, o których dziś zapominamy - przekonuje w Czwórce Filip Łobodziński, dziennikarz, tłumacz i autor projektu Dylan.pl.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarecki - inspiruje się Czesławem Niemenem?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 16:42
- Ciągle eksploruję różne muzyczne inspiracje. Można powiedzieć, że czerpię od Niemena, ten z kolei od Jamesa Browna, i tak to się kręci. Jeśli ktoś mój materiał zsampluje, to będzie wyróżnienie - mówi w Czwórce Jarecki, którego krążek "Za wysoko" jest Czwórkową Płytą tygodnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazik: wzorem "Made in Poland" był "Made in Japan"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 16:41
- Nie przepadam za Deep Purple, ale ich koncertówka "Made in Japan" to jest po prostu ołtarzyk - wyznaje Kazik Staszewski, który w Czwórce opowiada o najnowszym krążku koncertowym Kultu "Made in Poland".
rozwiń zwiń