Mawil o "Kinderland". Dzieciństwo, a upadek muru berlińskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 14:14
- Początkowo to miała być opowieść o dzieciakach, które nie są w szkole uważane za najfajniejsze, ale świetnie grają w pingponga. Wydawca poprosił mnie jednak o stworzenie opowieści o historii Niemiec Wschodnich. Tak powstał "Kinderland" - wspomina Mawil.
Audio
  • O historii Niemiec i Polski, dzieciństwie, i komiksach - mówi Markus "Mawil" Witzel (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Mawil, czyli Markus Witzel podczas Frankfurt Book Fair w 2014 roku
Mawil, czyli Markus Witzel podczas Frankfurt Book Fair w 2014 rokuFoto: Frank May/PAP

Mawil, czyli Markus Witzel, niemiecki scenarzysta i rysownik, był jednym z gości tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. W jego komiksie "Kinderland" inspiracją były wspomnienia z dzieciństwa, z epoki upadku muru berlińskiego. - Chciałem wymieszać wątki autobiograficzne i fikcyjne. To także książka o zwyczajnym dzieciństwie, które mogło przydarzyć się gdziekolwiek - mówił w rozmowie z Przemysławem Pawełkiem. - Oczywiście są tu elementy charakterystyczne dla Niemiec tamtego okresu, ale znajdziemy też wątki, które mogą przypominać o Polsce sprzed okresu przemian ustrojowych.

Jedni powiedzą, że w ówczesnych Niemczech Wschodnich było "do bani", inni, że było "w porządku". Prawda leży gdzieś pośrodku Mawil

Jak powstawał komiks "Kinderland" i czy Mawila inspiruje także współczesna historia Polski? O tym w nagraniu rozmowy z Czwórkowego poranka.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Wywiad przeprowadził: Przemysław Pawełek

Data emisji: 1.10.2018

Godzina emisji: 8.36

kd/pj

Czytaj także

Łukasz Kowalczuk: szlam to esencja popkultury

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 11:34
- Szlam to termin bardzo pojemny, trafnie opisujący to, co mnie najbardziej kręci w popkulturze - mówi Łukasz Kowalczuk, twórca komiksów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co słychać w świecie gier i na serialowym rynku?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 08:00
- Gra "Cyberpunk 2077" to temat-bumerang, najgorętszy news mediów gameingowych, ale też mainstreamowych. Ta gra wygląda naprawdę świetnie - mówił Przemysław Pawełek, dziennikarz Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci wchodzą do świata gier dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 10:13
- Raz na jakiś czas pojawiają się badania na ten temat i tym razem mamy wymierny efekt: w Wielkiej Brytanii zakazano dzieciom zabaw z grami przeznaczonymi wyłącznie dla dorosłych - mówił Przemysław Pawełek, dziennikarz Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń