Polskie Radio
Section05
mur berliński

"Pokojowa przyszłość dla naszych narodów". Polsko-niemieckie pojednanie w Krzyżowej

34 lata temu odbyła się polsko-niemiecka msza pojednania. - Odejdźmy od ołtarza w kierunku dobrej, pokojowej, błogosławionej przez Boga przyszłości dla naszych narodów, dla narodu polskiego i niemieckiego, dla nas wszystkich w Europie - mówił niemiecki kanclerz Helmut Kohl podczas mszy świętej w Krzyżowej, dwa dni po upadku muru berlińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Europa Helmut Kohl HISTORIA Niemcy POLSKA Tadeusz Mazowiecki komunizm mur berliński

Mur berliński - symbol zimnej wojny i podziału Niemiec

- Budowa muru berlińskiego to wydarzenie bezprecedensowe. To był pierwszy przypadek w dziejach cywilizowanego świata, żeby przy pomocy muru otoczyć całe miasto, tworząc enklawę - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski. W tym roku mija 60 lat od rozpoczęcia budowy - jak nazywała go propaganda NRD - "antyfaszystowskiego wału ochronnego".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski mur berliński Rafał Habielski NRD RFN Dwójka

"Konfrontacje idei". O pierwszej okupacji niemieckiej

- Niemcy w okresie I wojny światowej wobec Polków i generalnie, wobec Europy Środkowej i Wschodniej, realizowali klasyczną politykę imperialną. Nie realizowali czegoś, co dopiero w czasie II wojny światowej państwo niemieckie będzie robić, czyli plan stworzenia imperium czystego rasowo - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski mur berliński Niemcy Niemcy Zachodnie Niemcy Wschodnie Wersal Adolf Hitler