W Niemczech to Elvis przeprowadzi pieszych przez jezdnię

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 13:32
W niemieckim mieście Friedberg pojawiły się sygnalizacje świetlne, które zamiast standardowej postaci człowieka mają podobiznę Elvisa.
Audio
  • O bezpieczeństwo na niemieckich ulicach zadba Elvis Presley? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Dlaczego wybrano wizerunek amerykańskiego króla rock'n'rolla? Wszystko dlatego, że w tym niemieckim mieście na przełomie lat 50. i 60. XX wieku Presley odbywał służbę wojskową. Ale jak się okazuje, nie tylko to miasto może się poszczycić wyjątkowymi wersjami sygnalizacji. 

- Widziałem najróżniejsze wersje sygnalizacji świetlnej. Można powiedzieć, że każdy kraj ma własny wzór. W niektórych wersjach zamiast mężczyzny pojawia się kobieta, niektóre z nich posiadają nakrycia głowy. W Stanach Zjednoczonych nie ma ich w ogóle - opowiadał Robert Buciak z Pieszej Masy Krytycznej.

Dlaczego postaci umieszczane na sygnalizacji różnią się w zależności od kraju? Czy miasta w Polsce mogą je dowolnie modyfikować? Czym różni się sygnalizator dla rowerzystów? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Robert Buciak (Piesza Masa Krytyczna)

Data emisji: 27.12.2018

Godzina emisji: 7.30

ac/kd

Czytaj także

Olga Buława - Miss Polski w przestworzach

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 10:58
Pochodzi ze Świnoujścia, do Warszawy przeniosła się, by studiować prawo, ale swoje życie postanowiła spędzić w podróży, ponieważ z zawodu jest stewardessą. Gościem Czwórki była Olga Buława - Miss Polski 2018.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szafa z grami" - historia polskich gier komputerowych

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 14:26
- Kolekcjonowanie starszych polskich tytułów wcale nie jest proste. Ich oryginalne wersje trudniej kupić w Polsce, niż za granicą. Większość znajduję na eBay'u - mówił Łukasz Unterschuetz, autor kanału na YouTube "Szafa z grami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Królowie bawełny". Gra nie tylko dla mieszkańców Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 17:40
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi stworzyło grę planszową "Królowie bawełny". Można wcielić się w niej w jednego z czterech XIX-wiecznych fabrykantów. W grę będzie można zagrać już 6 stycznia.
rozwiń zwiń