Sieć ładowania kluczem do sukcesu elektromobilności

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 11:29
Dziś po polskich drogach porusza się zaledwie 2100 pojazdów elektrycznych. Dużo lepiej jest w Norwegii, ale ten kraj zmiany wprowadza od kilkudziesięciu lat. 
Audio
  • Jakie wyzwania stoją na polskiej drodze do elektromobilności? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Za 7 lat ceny pojazdów elektrycznych zrównają się ze spalinowymi
Za 7 lat ceny pojazdów elektrycznych zrównają się ze spalinowymiFoto: Shutterstock.com/Scharfsinn

- Część z tej niewielkiej liczby aut elektrycznych to tzw. konwersja (choć nie ma tu precyzyjnych danych ilościowych), czyli samochody przerobione na elektryczne, a nie fabryczne wyprodukowane jako elektryczne - mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. - Sprzedaż tego typu aut utrzymuje się na poziomie 0,1 proc., w Europie na 1,5 proc. - dodaje. 

Norwegia, gdzie zmiana w kierunku elektromobilności jest największa od lat tworzy darmowe strefy parkowania aut elektrycznych w centrach miast, ma rozwiniętą infrastrukturę i dużo bogatsze społeczeństwo. - Norwedzy już wycofali się z zezwolenia jazdy autami elektrycznymi po buspasach, gdyż jest ich tak dużo, że zaczęły tworzyć się korki - mówi ekspert. 

- Myślę, że musimy myśleć w perspektywie lat nastu. Mówimy o konieczności podjęcia pewnej decyzji politycznej, podjętej nie tylko przez Polskę, ale i inne kraje - podkreśla gość Kamila Jasieńskiego.

Elektromobilność to będzie kierunek w motoryzacji, który w ciągu najbliższych 20-40 lat będzie się rozwijał i będzie kiedyś docelowym Jakub Faryś 

Jakie wyzwania stoją przed naszym krajem, jeśli mowa po potrzebę dostosowania infrastruktury pod kątem elektromobilności? Kiedy z fabrycznych taśm zjadą pierwsze samochody zaprojektowane i wyprodukowane jako elektryczne? Co jest dziś naszym największym problemem? O tym m.in. w rozmowie z "Pierwsze słyszę". 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jakub Faryś (prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego)

Data emisji: 26.03.2018

Godzina emisji: 7.14

pj

Czytaj także

Elektromobilność na drogach. Czy jest realna?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 18:26
Wicepremier Mateusz Morawiecki ma ambitny plan wprowadzenia na nasze drogi około miliona samochodów elektrycznych w ciągu 10 lat. Czy nowa, elektryczna motoryzacja ma szanse na rozwój w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń