Gdy ocieplenie klimatu rani Ziemię i Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 12:43
Coraz więcej ludzi cierpi z powodu lęku przed zmianami klimatycznymi – alarmują psychologowie. W Polsce, aż 90 procent z nas uważa, że kryzys klimatyczny to problem i zagrożenie. 
Audio
  • Czym jest depresja klimatyczna i czy obawiamy się zmian zachodzących na Ziemi (Czwórka/Pierwsze słyszę)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/24Novembers

Wraz z rosnącą świadomością dotyczącą zmian klimatycznych pojawia się nowy problem, czyli depresja klimatyczna. Coraz więcej osób przeświadczonych jest o tym, że w nieodległej przyszłości świat będzie wyglądał jak przedstawiony w "Mad Maxie", że czekają nas wojny o dostęp do wody rodem z kina postapokaliptycznego. 

- 53 procent Polaków mówi, że to ogromny problem i zagrożenie. 37 procent mówi o problemie i zagrożenie. Razem daje to 90 procent badanych - mówi Grzegorz Giza z Instytutu badawczego IQS. - Boimy się szczególnie smogu, spadku jakości powietrza, ograniczania zasobów wodnych i wszechobecnego plastiku - dodaje. 

Na zachodzie psychologowie zauważają, że coraz więcej osób cierpi na eco-anxiety, chroniczny strach przed zagładą środowiska. Jak to wygląda w Polsce? Czy Olga Ślepowrońska, psycholożka, znalazła lekarstwo na lęk przed zmianami klimatycznymi? O tym m.in. w materiale Martyny Ogonek

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 18.07.2019

Godzina emisji: 8.25

pj/ac

Czytaj także

Ekopanele dla klimatu w Lunaparku

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 11:51
- Kiedy uświadamiamy sobie fakt, że zostało nam 30-50 lat życia na tej planecie w przyzwoitych warunkach, to myślę, że to najwyższy czas, żeby kluby i inne miejsca kluturalne należy wykorzystać do rozmów o klimacie - mówi Kacper Ponichtera z Lunaparku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warzywa i owoce dla zdrowia i życia

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 12:14
Jedzenie 5 porcji warzyw i owoców dziennie jest elementem zdrowej i zbilansowanej diety promowanej przez Instytut Żywnosci i Żywienia. Niestety tylko 20 procent Polaków spożywa je 2 razy dziennie. 
rozwiń zwiń