Areta Szpura: każdy może zrobić coś dobrego dla środowiska. Zacznijmy od małych kroków

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 14:58
Areta Szpura była połową marki modowej Local Heroes (LH). Ubrania z ich logo (i nośnym hasłem "Doing real stuff sucks") nosili Justin Bieber czy Miley Cyrus. W 2017 roku opuściła fimę, by żyć z zgodnie z własnymi zasadami i postawiła na ekologię.
Audio
  • Co dobrego możemy zrobić dla naszej planety? Areta Szpura w Czwórce (Stacja kultura)
Areta Szpura, autorka książki Jak uratować świat? Czyli co możesz zrobić dla planety
Areta Szpura, autorka książki "Jak uratować świat? Czyli co możesz zrobić dla planety" Foto: Adam Świetlicki/Czwórka

"Jak uratować świat? Czyli co możesz zrobić dla planety" , Areta Szpura "Jak uratować świat? Czyli co możesz zrobić dla planety" , Areta Szpura

Od kilkunastu lat aktywnie działa na rzecz środowiska. Mówi o wpływie człowieka na ekologię, prowadzi prelekcje, wyjaśnia. W swojej książce "Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety?" pisze m.in. o tym, jak zmniejszyć ilość produkowanych śmieci, zrezygnować z plastiku, czym jest fast fashion i co wpisuje się w ideę "less waste". 

- Nie obudziłam się jednego dnia z myślą, że trzeba coś zmienić. To był proces. W modzie pracowałam przez dziesięć lat. Robiłam to, co kochałam. W życiu nie przyszłoby mi do głowy, że w tym może być coś złego. Dowiadywałam się coraz więcej na temat procesu produkcji i pewnym momencie nie byłam już w stanie tego dłużej robić - wspominała. 

Nie chciałam wciskać ludziom rzeczy, których nie potrzebują, a już na pewno nie potrzebuje ich nasza planeta Areta Szpura

Dlaczego świadomi zagrożenia wciąż niewiele robimy dla naszej platety? Zdaniem autorki książki, to złożony problem. - Myślę, że wielu ta świadomość przytłacza. Wydaje nam się, że sami nie możemy wiele zrobić w tym temacie. Chciałam zmienić to myślenie. W swojej książce piszę o tym, że da się żyć inaczej - tłumaczyła.

Zacznijmy od małych zmian. Zamieńmy plastik na opakowania wielorazowego użytku, mniej kupujmy, pożyczajmy, dzielmy się tym, co mamy Areta Szpura

Jak małymi krokami wprowadzać zdrowe nawyki i pomagać planecie? Co nam grozi, jeśli postanowimy ich nie zmieniać? Czym jest tzw. depresja klimatyczna? Ile czasu nam pozostało i czy jesteśmy w stanie naprawić szkody, które wyrządziliśmy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Areta Szpura (autorka książki "Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety")

Data emisji: 17.05.2019

Godzina emisji: 10.10

ac/pj

Czytaj także

Maciej Marcisz i rodzinne taśmy prawdy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 16:40
Marcin Małys ma 30 lat, 63 tysiące złotych długu i mętną wizję własnej przyszłości. - Bohater mojej książki jest sfrustrowanym artystą wizualnym. Skończył szkołę, ale miesca dla siebie jeszcze nie znalazł - opowiada pisarz Maciej Marcisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vienio, Jamiroquai, Brodka, czyli muzyka pro-eko

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 14:02
Jednym z przykładów piosenki zaangażowanej w problemy ekologiczne jest "Corner of the Earth” formacji Jamiroquai. Vienio, Brodka czy Bovska także w swoich utworach poruszają tę tematykę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Las w Nas". O ludziach, którzy zamieszkali w wielkim lesie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 14:25
Po latach podróży w najdalsze zakątki świata Magda Bębenek i Piotr Horzela wiosną 2018 roku zamieszkali w mobilnym domku letniskowym, w sercu Puszczy Knyszyńskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muda Talks - wsłuchaj się w potrzeby Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 16:36
Muda Talks to podcast, kóry powstał, by dyskutować na tematy, dotyczące nas wszystkich. Autorki razem z zaproszonymi gośćmi rozmawiają o zmianach klimatu, globalnym ociepleniu i o tym, co możemy zrobić, by zmieniać swój kawałek świata na lepszy.
rozwiń zwiń