Prawa człowieka zagrożone. Winni: Facebook i Google?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 08:11
Amnesty International w ostatnim swoim raporcie ostrzega, że inwigilacja prowadzona przez Facebooka i Google'a to zagrożenie praw człowieka. 
Audio
  • Czy Facebook i Google łamią nasze prawa? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Raport wyjaśnia, w jaki sposób, oparty na inwigilacji, biznesowy model Facebooka i Google'a jest niezgodny z prawem do prywatności i stanowi zagrożenie dla szeregu innych praw jak np.: wolność słowa czy prawo do informacji.  

laptop internet kobieta 1200.jpg
Czy Polacy chętnie udostępniają swoje dane?

- Te duże firmy najczęściej wykorzystują nasze dane w celach marketingowych, poprzez nakierowywanie określonych reklam czy haseł do takich użytkowników - wyjaśnia Aleksandra Zielińska z Amnesty International. - Niestety skala, na jaką gromadzone i wykorzystywane są te dane i sposób ich zabezpieczenia pokazuje nam, że niestety naruszane są prawa człowieka użytkowników - dodaje. 

Amnesty International apeluje do rządów, żeby w państwach, gdzie dane portale funkcjonują stworzyć nowe regulacje prawne, które ochronią użytkowników. Autorzy raportu proponują m.in. by ograniczyć skalę gromadzenia danych przez takie firmy jak Google czy Facebook. 

Organizacja wzywa technologicznych gigantów do wprowadzenia radykalnych zmian. Z jakim skutkiem? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Adrianna Janiszewska

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 5.12.2019

Godzina emisji: 6.15

pj/ac

Czytaj także

Czy wyczyścimy fejsa z naszych danych?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 14:04
Facebook zapowiedział narzędzie służące do usywania danych i naszej historii z portalu. Czy warto w to wierzyć? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy chętnie udostępniają swoje dane?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 18:18
Polacy nie są gotowi udostępniać swoich danych instytucjom, ale i tak to robią – to wyniki badań. Według danych z 2016 i 2019 roku - skłonność naszych rodaków do podawania swoich danych finansowym instytucjom niebankowym rośnie.
rozwiń zwiń