Na Święta pożyczyliśmy 4,5 miliarda! Spłacimy to w 2020 roku?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 10:43
Przed Bożym Narodzeniem Polacy zaciągnęli kredyty gotówkowe o łącznej wartości niemal 4,5 miliarda złotych. Do tego dochodzi jeszcze 1,5 miliarda złotych długu wywołanego przez kupowanie produktów na raty. Kiedy to spłacimy?
Audio
  • Sławomir Nosal z zespołu Analiz Portfelowych BIK zdradza ile pieniędzy pożyczyliśmy na Święta (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: wutzkohphoto/ shutterstock

Dane o wyżej wymienionych kwotach pochodzą z badań Biura Informacji Kredytowej (BIK). Sławomir Nosal z zespołu Analiz Portfelowych BIK zauważa również, że z roku na rok rośnie wartość udzielonych kredytów i wydłuża się średni okres kredytowania.  

- W przypadku kredytów gotówkowych: nowo udzielone kredyty zaciągnęliśmy na 45 miesięcy - mówi ekspert. - To o miesiąc dłużej niż w 2018 roku, o dwa miesiące dłużej niż w 2017 roku - dodaje. 

Statystyczny Polak swoje świąteczne kredyty będzie spłacał statystycznie przez 3 lata i 9 miesięcy. Krócej, bo 17 miesięcy, będziemy spłacać przedmioty kupione na raty. 

Mimo że kwota udzielonych kredytów wydaje się ogromna, część kredytobiorców nie przywiązuje do niej wagi.  - Święta są wyjątkowe, to czas dla rodziny. Dług to drugorzędna sprawa. 

Średni kredyt zaciągnięty między 1, a 24 grudnia 2019 roku miał wartość 17 tysięcy 180 złotych. Dobrą wiadomością jest jednak to, że zwykle nie mamy problemów ze spłatą naszych zobowiązań, a wielu kredytobiorców już postanowiło spłacić swój kredyt w bieżącym roku. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji: 6.14

pj

Czytaj także

Kredyt studencki - jak go wziąć i kiedy spłacać?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 11:01
Kredyt studencki to forma pożyczki dla studentów na warunkach korzystniejszych, niż w przypadku innych kredytów. Jeszcze do 20 października można się o niego starać. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po zdrowie psychiczne nie na kozetkę, a przed komputer?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 12:50
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, który pokazuje, że maszyny mogą sobie lepiej poradzić z rozpoznawaniem ludzkich emocji i problemów, niż psychologowie. 
rozwiń zwiń