X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dziewczyny na znaki drogowe! Genewa feminizuje oznaczenia

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 12:02
Genewa planuję "sfeminizować" 250 znaków drogowych. Na połowie znaków oznaczających przejścia dla pieszych pojawią się kobiety: młode, starsze, z niepełnosprawnością czy w parze. 
Audio
  • Agnieszka Grzybek opowiada o sfeminizowanych znakach w Genewie (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Znak drogowy -  przejście dla pieszych - w Genewie już wkrótce pojawi się w nowych formach
Znak drogowy - "przejście dla pieszych" - w Genewie już wkrótce pojawi się w nowych formachFoto: pixabay

- Burmistrzem Genewy jest kobieta, Sandrine Salerno (przyp.red). Podjęła ona decyzję, że zmieni się wygląd znaków, które informują o przejściu dla pieszych - mówi Agnieszka Grzybek z Fundacji Ster. - Dotychczas było tak, że na znaku oznaczającym przejście dla pieszych widniała figura mężczyzny. W tej chwili to ma się zmienić, będą znaki, na których pojawią się figury kobiece. Przygotowano 6 różnych grafik: kobiety młode, w starszym wieku, z niepełnosprawnościami, kobiety trzymające się za ręce - wymienia. 

Pani burmistrz Genewy tę decyzję argumentuje chęcią walki ze stereotypami. Dzięki zmianie znaków drogowych chce pokazać, że w przestrzeni publicznej poruszają się nie tylko panowie, ale również kobiety. - Genewa nie jest tu ewenementem. W niektórych państwach tego typu znaki są mocno zróżnicowane. Są znaki informacyjne, na których widać dwóch panów, albo dwie panie. Myślę, że to ważne, by w taki właśnie wizualny sposób pokazywać, że jesteśmy społeczeństwem różnorodnym - podkreśla rozmówczyni Mateusza Kulika. 

W poniższym filmie widzimy, obowiązujący do tej pory w Genewie, znak przejścia dla pieszych, na którym jest figura mężczyzny w kapeluszu. 

Zdaniem Agnieszki Grzybek sfeminizowane znaki w Genewie mogą nie tylko pozytywnie wpłynąć nie tylko na nasze postrzeganie równouprawnienia, a także na bezpieczeństwo na drodze. Ekspertka podkreśla rolę komunikacji obrazkowej, która działa na naszą podświadomość. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 28.01.2020

Godzina emisji: 6.14

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łodź. Czym zachwyca polski Manchester?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 10:40
Industrialny charakter Łodzi zafascynował zagranicznych turystów. Brytyjskii dziennik "The Guardian" rekomenduje polskie miasto na alternatywny city break.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fakeaction. O spędzaniu wakacji na niby

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 13:10
Sylwester w Tajlandii, zimowe ferie w Meksyku, długi majowy weekend na Bali. Na portalach społecznościowych nie brakuje zdjęć z wymarzonych wakacji. Czy wszystkie są prawdziwe? A może tylko służą podreperowaniu naszego ego?
rozwiń zwiń