Łódź - tropem murali i rewitalizacji

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 15:47
Z roku na rok Łódź pięknieje, dziś to nie tylko miasto tkanin i wielkich fabryk, ale także wspaniałe przykłady rewitalizacji, fascynujące planetarium czy murale.
Audio
  • Wspaniała podróż po Łodzi - EC1 i murale (Hotspot/Czwórka)
Łódź ma coraz więcej zrewitalizowanych budynków
Łódź ma coraz więcej zrewitalizowanych budynkówFoto: Andrzej Wrotek/CC BY-ND 2.0/Flickr

Jeszcze kilka lat temu koło dworca PKP Łódź Fabryczna straszyły stare zabudowania Elektrociepłowni nr 1. Najstarszy z tych budynków powstał w 1907 roku. Dziś mieści się tam EC 1 Miasto Kultury, który śmiało można uznać za symbol rewitalizacji Łodzi i tego jak zmienia się centralna przestrzeń miasta.

- EC 1 na swoim koncie ma kilka architektonicznych nagród, tworzy się tu niepowtarzalny klimat, a nowoczesne planetarium przyciąga tłumy - mówi Tomasz Kisiel, szef łódzkiego planetarium. - Uczestnicy zadają fascynujące pytania. Dzieci najbardziej ciekawią czarne dziury, wybuchy i kosmici - dodaje.

Niezwykła aura tego miejsca wielu inspiruje do odkrywania Łodzi. Popularnością cieszą się tradycyjne, historyczne wycieczki, ale też te trochę bardziej alternatywne, np. szlakiem łódzkich murali. O fenomenie murali w Łodzi, słynnych już na całym świecie, w "Hotspocie" opowiada Michał Bieżyński - pomysłodawca Miejskiej Galerii Sztuki Ulicznej, organizator wycieczek po łódzkich muralach.

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 18.06.2016

Godzina emisji: 13.00

pj/pg

Czytaj także

Racibórz w magnoliach, z Wiatrakami i lataniemi

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 11:00
Racibórz to historyczna stolica Górnego Śląska, gdzie zachowało się wiele cennych zabytków. Wśród nich kolumna maryjna i związana z nią legenda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gniewino - wieś inna niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 13:20
Czasem warto zejść z głównej trasy zwiedzania i zajrzeć w mniejsze, ale ciekawe zakątki naszego kraju. Tak zrobili Hiszpanie podczas Euro 2012 i Gniewino ich nie rozczarowało.
rozwiń zwiń