Dziewczyny na znaki drogowe! Genewa feminizuje oznaczenia

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 12:02
Genewa planuję "sfeminizować" 250 znaków drogowych. Na połowie znaków oznaczających przejścia dla pieszych pojawią się kobiety: młode, starsze, z niepełnosprawnością czy w parze. 
Audio
  • Agnieszka Grzybek opowiada o sfeminizowanych znakach w Genewie (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay

- Burmistrzem Genewy jest kobieta, Sandrine Salerno (przyp.red). Podjęła ona decyzję, że zmieni się wygląd znaków, które informują o przejściu dla pieszych - mówi Agnieszka Grzybek z Fundacji Ster. - Dotychczas było tak, że na znaku oznaczającym przejście dla pieszych widniała figura mężczyzny. W tej chwili to ma się zmienić, będą znaki, na których pojawią się figury kobiece. Przygotowano 6 różnych grafik: kobiety młode, w starszym wieku, z niepełnosprawnościami, kobiety trzymające się za ręce - wymienia. 

Pani burmistrz Genewy tę decyzję argumentuje chęcią walki ze stereotypami. Dzięki zmianie znaków drogowych chce pokazać, że w przestrzeni publicznej poruszają się nie tylko panowie, ale również kobiety. - Genewa nie jest tu ewenementem. W niektórych państwach tego typu znaki są mocno zróżnicowane. Są znaki informacyjne, na których widać dwóch panów, albo dwie panie. Myślę, że to ważne, by w taki właśnie wizualny sposób pokazywać, że jesteśmy społeczeństwem różnorodnym - podkreśla rozmówczyni Mateusza Kulika. 

W poniższym filmie widzimy, obowiązujący do tej pory w Genewie, znak przejścia dla pieszych, na którym jest figura mężczyzny w kapeluszu. 

Zdaniem Agnieszki Grzybek sfeminizowane znaki w Genewie mogą nie tylko pozytywnie wpłynąć nie tylko na nasze postrzeganie równouprawnienia, a także na bezpieczeństwo na drodze. Ekspertka podkreśla rolę komunikacji obrazkowej, która działa na naszą podświadomość. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 28.01.2020

Godzina emisji: 6.14

pj

Czytaj także

Łodź. Czym zachwyca polski Manchester?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 10:40
Industrialny charakter Łodzi zafascynował zagranicznych turystów. Brytyjskii dziennik "The Guardian" rekomenduje polskie miasto na alternatywny city break.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fakeaction. O spędzaniu wakacji na niby

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 13:10
Sylwester w Tajlandii, zimowe ferie w Meksyku, długi majowy weekend na Bali. Na portalach społecznościowych nie brakuje zdjęć z wymarzonych wakacji. Czy wszystkie są prawdziwe? A może tylko służą podreperowaniu naszego ego?
rozwiń zwiń