Praca zdalna. Koniec gigantycznych open space'ów na zawsze?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 12:39
Epidemia koronawirusa zmusiła wiele firm do wysłania swoich pracowników do pracy zdalnej. Czy to oznacza, że zbliża się schyłek ery gigantycznych open space'ów?
Audio
  • Przyszłość pracy zdalnej w Polsce (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Praca zdalna. Zdjęcie ilustracyjne
Praca zdalna. Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

koncert 1200 free.jpg
Bilety wsparcia - byśmy mieli dokąd wracać >>>

Nawet 30 proc. osób, które w okresie pandemii przeszły z dnia na dzień na zdalną pracę, może już nie wrócić do wykonywania obowiązków w firmowym biurze, a zwłaszcza w firmowych open space’ach - wynika z badań firmy Gartner. - Zostaliśmy oddelegowani do pracy zdalnej, co oznacza, że organizacja życia zawodowego została z naszych pracodawców przeniesiona na nasze barki. Domy stały się biurami, ale w praktyce okazuje się, że nie wszyscy mamy warunki ku temu, by tak pracować - tłumaczyła Justyna Sarnowska z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE Ekspresowy makaron, pyszna kasza - jak wykorzystać produkty, które mamy w domu? >>>

Jednak, jak podkreślała, takie rozwiązanie może być dla pracodawców sposobem na oszczędzanie. - Wynajmowanie powierzchni biurowych oznacza duże koszty - argumentowała. Jak tłumaczyła, w przyszłości prawdopodobne jest także, że pewne role w firmie zostaną zepchnięte na margines, ranga innych urośnie. - Na przykład tych związanych z komunikacją - mówiła ekspert. - Na razie spodziewamy się wzrostu bezrobocia, bo problemy mają takie branże jak gastronomia czy hotelarstwo. Mimo rozwoju technologicznego i tak przed tymi i innymi branżami stoi wiele wyzwań.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 2.04.2020

Godzina emisji: 7.15

kd

 

Czytaj także

Czy Polacy chętnie udostępniają swoje dane?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 18:18
Polacy nie są gotowi udostępniać swoich danych instytucjom, ale i tak to robią – to wyniki badań. Według danych z 2016 i 2019 roku - skłonność naszych rodaków do podawania swoich danych finansowym instytucjom niebankowym rośnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ma porażek, jest nauka

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 10:17
Obywatele Korei Południowej przez wiele lat wychowywani byli w duchu sukcesu. Wszystko musiało się udawać, wyniki musiały być wysokie, a jednostki zawsze musiały odnosić sukces - zawodowy czy rodzinny. Dziś chcą odwrócić ten trend.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego tak rzadko zakładamy własne firmy?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 16:29
Młodzi Polacy są o wiele bardziej skłonni do podjęcia własnej działalności gospodarczej niż pójścia na etat - wynika z badań. Ale z drugiej strony - boją się odpowiedzialności m.in. za swoich współpracowników. 
rozwiń zwiń