National Theatre at Home. Królewska uczta dla wielbicieli teatru

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 13:00
Na czas kwarantanny Teatr Narodowy w Londynie - w cyklu National Theatre at Home - prezentuje w sieci swoje najsłynniejsze spektakle. - Na pierwszy ogień poszedł "Frankenstein" z Sherlockiem Holmesem w roli głównej - opowiada Martyna Ogonek.
Audio
  • National Theatre at Home - co proponuje narodowa scena w Londynie? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Benedict Cumberbatch z nagrodą dla najlepszego aktora na Royal Festival Hall in London - maj 2019 rok, Britain, 12 May 2019.
Benedict Cumberbatch z nagrodą dla najlepszego aktora na Royal Festival Hall in London - maj 2019 rok, Britain, 12 May 2019. Foto: PAP/EPA/NEIL HALL

Czytaj
sherlock holmes 1200.jpg
Sherlock Holmes - ojciec wszystkich superbohaterów?

Filmowy życiorys Frankensteina

Chodzi oczywiście o sceniczną adaptację gotyckiej powieści Mary Shelley. Sztukę wyreżyserował Danny Boyle, znany z oscarowego "Slumdoga. Milionera z ulicy" i kultowego "Trainspotting" - opowiada dziennikarka Czwórki. - Spektakl ma dwie obsady. W jednej z nich w roli Frankensteina zobaczymy znanego z "Trainspotting" Jonny'ego Lee Millera, czyli Sick Boya. W drugiej - w tytułowej roli występuje Benedict Cumberbatch, czyli serialowy Sherlock Holmes. Muzycznie całość oprawił duet Underworld - dodaje.

Inscenizacja Boyle'a zadebiutowała na deskach teatru w 2011 roku. Potem była pokazywana w kinach na całym świecie, a od 30 kwietnia jest też dostępna na YouTube, na kanale Royal National Theatre. 

Angielski pacjent gra Szekspira

7 maja odbędzie się kolejna premiera online. Tym razem internauci będą mogli obejrzeć "Antoniusza i Kleopatrę" Szekspira. W role królewskich kochanków wcielili się Ralph Fiennes i Sophie Okonedo, a reżyserii podjął się Simon Godwin. Za kreacje w tym spektaklu Fiennes i Okonedo otrzymali Evening Standard Theatre Awards - najstarsze brytyjskie nagrody teatralne.


Zobacz
Foto Michał Chojnacki Akson Studio Julia Wieniawa 1200.jpg
#Zostańwdomu. "Dziś w lesie nie zaśnie nikt" dostępny w sieci

Królewski Teatr Narodowy w Londynie - to obok The Royal Shakespeare Company i Royal Opera House - jedna z najważniejszych instytucji teatralnych w Wielkiej Brytanii. Rocznie odbywa się tam średnio tysiąc spektakli, które łącznie ogląda 600 tysięcy osób. W czasie jednego sezonu artystycznego na scenach teatru występuje zwykle ok. 150 różnych aktorów. Szefem teatru - od 2015 roku - jest Rufus Norris. 

Przedstawienia w cyklu "National Theatre at Home" trafiają do sieci w każdy czwartek i są dostępne przez siedem kolejnych dni.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 07.05.2020

Godzina emisji: 7.15

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Schody, na których tańczył Joker stały się atrakcją turystyczną

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 15:28
Schody, na których zatańczył filmowy Arthur Fleck, tytułowy Joker, niespodziewanie stały się atrakcją turystyczną. Każdego dnia okupują je dziesiątki fanów filmu. Mieszkańcy okolicy nie są jednak zadowoleni z nagłej popularności tego miejsca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Quentin Tarantino recenzuje w sieci stare filmy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 19:17
Niedawno po ukończeniu swojego ostatniego filmu "Pewnego razu w Hollywood" Quentin Tarantino zakomunikował, że przez jakiś czas chce odpocząć od zawodu reżysera. Internauci odkryli, że ostatnio zajął się innym fachem. W sieci recenzuje stare filmy.
rozwiń zwiń