Schody, na których tańczył Joker stały się atrakcją turystyczną

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 15:28
Schody, na których zatańczył filmowy Arthur Fleck, tytułowy Joker, niespodziewanie stały się atrakcją turystyczną. Każdego dnia okupują je dziesiątki fanów filmu. Mieszkańcy okolicy nie są jednak zadowoleni z nagłej popularności tego miejsca.
Audio
  • Nowojorski Bronx przeżywa oblężenie. Wszystko przez fanów kasowego "Jokera" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Kadr z filmu Joker Todda Phillipsa. Joaquin Phoenix jako tytułowy bohater filmu
Kadr z filmu "Joker" Todda Phillipsa. Joaquin Phoenix jako tytułowy bohater filmuFoto: Screenshot z Youtube/BATJAX

Plakat filmowy filmu "Joker" w reż. Todda Phillipsa Plakat filmowy filmu "Joker" w reż. Todda Phillipsa

"Joker" zarobił na świecie 800 milionów dolarów, stając się najbardziej kasowym filmem wszech czasów w kategorii wiekowej R, pobijając tym samym rekord obu część "Deadpoola". Jego gigantyczną popularność widać również na ulicach Nowego Jorku, który w filmie zagrał komiksowe Gotham. W jednej ze scen Joaquin Phoenix tańczy do piosenki Gary’ego Glittera "Rock and Roll Part II". Fani szybko zlokalizowali miejsce, w którym kręcona była scena. Google Maps oznaczyło je nawet jako "Schody Jokera".

Przykład "Schodów Jokera" pokazuje, że kino nadal ma mitotwórczą siłę. Potrafi działać na wyobraźnię setek tysięcy widzów Łukasz Muszyński

Schody łączące Shakespeare i Anderson Avenue w nowojorskiej dzielnicy Bronx przeżywają prawdziwe oblężenie turystów, a znajdują się w jak dotąd mało uczęszczanej okolicy. Turyści odtwarzają pozę z plakatu albo kopiują taniec Jokera, wrzucając filmiki do mediów społecznościowych. Zdjęcia ze schodów można znaleźć na Instagramie w postach opatrzonych hasztagiem #JokerStairs. Jest ich już prawie 2 tysiące.


joker Joaquin Phoenix 1200.jpg
O krok od szaleństwa. Kim jest "Joker" w reż. Todda Phillipsa?
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Ray H. Mercado (@raylivez)

I choć część nowojorczyków (w tym pochodząca z Bronksu Alexandria Ocasio-Cortez, najmłodsza kobieta wybrana do amerykańskiego Kongresu) zwraca uwagę, że nagłe zainteresowanie może pozytywnie wpłynąć na wizerunek miejsca, które jak dotąd kojarzyło się z przestępczością, to nie cieszy się ono aprobatą mieszkańców, którzy zachowanie turystów uznają za brak szacunku dla lokalnej społeczności. - To nowe Schody Hiszpańskie - komentował Łukasz Muszyński z Filmweb.pl.

W jaki sposób fala popularności "Schodów Jokera" wpływa na życie mieszkańców okolicy? Dlaczego chcą się pozbyć turystów? Więcej na ten temat w materiale Martyny Ogonek

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 6.30

ac/kd

Czytaj także

"Krem i czekolada" - podróż do świata smaków i zapachów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 16:30
Wedlowskie torciki, mydła Biały Jeleń i kultowy szampon chmielowy - to produkty, które zawdzięczamy bohaterkom wystawy "Krem i czekolada" zorganizowanej przez teatr kobiecy Teraz Poliż i Muzeum Warszawskiej Pragi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Walii powstał mural Banksy'ego. Potrzebuje 24-godzinnej ochrony

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 16:39
Graffiti, które pojawiło się na jednym z garaży w walijskim Port Talbot, przez 24 godziny na dobę musi być monitorowane przez ochronę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wonderful things": baśniowy świat Tima Walkera na wystawie w V&A Museum

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:39
Ekscentryczny, błyskotliwy, wyrazisty. Nazywają go wizjonerem i "Piotrusiem Panem współczesnej fotografii". Tim Walker fotografuje największe gwiazdy muzyki i kina, a jego prace pojawiają się na łamach takich czasopism jak "Vogue", "W Magazine", "Elle", "Harper's Bazaar" czy "Vanity Fair". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze projekty polskich projektantek na "Design. Sztuka Kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 18:15
DESA Unicum zapowiada największą w historii ekspozycję poświęconą polskiemu designowi tworzonemu wyłącznie przez kobiety. Wystawa "Design. Sztuka Kobiet" to przegląd blisko dwustu najlepszych projektów rodzimych designerek ostatniego stulecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzesło, a sprawa duńska. Jak opowiedzieć historię kraju za pomocą designu?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 17:25
Na początek Dominika Klimek zabiera nas w podróż do Danii. Tam, w Kopenhadze, w Muzeum Designu znajdziemy kilka wystaw, na które warto się wybrać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: sztuka pośród artefaktów i amerykańska ludowość

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:53
"Andy Warhol - From A to B and Back Again" to wystawa poświęcona twórczości Andy'ego Warhola mieści ponad 400 dzieł tego artysty. - To pierwsza od trzydziestu lat retrospektywa jego prac stworzona na tak dużą skalę - mówiła Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń