Recykling w starożytności. Segreguj śmieci jak Rzymianie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 12:50
Recykling nie jest "wynalazkiem" współczesności, bo śmieci segregowali już mieszkańcy Cesarstwa Rzymskiego.
Audio
  • Recycling w starożytności - na czym polegał? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Pompeje na tle Wezuwiusza
Pompeje na tle WezuwiuszaFoto: Nido Huebl/Shutterstock.com

Zobacz
shutterstock ekologia 1200.jpg
Filmy ekologiczne, które zachęcają nas do szanowania przyrody

Zespół amerykańskich archeologów pracujących w Pompejach niedawno odkrył, że ich dawni mieszkańcy za murami miasta składowali hałdy odpadów złożonych m.in. z ceramiki i zaprawy murarskiej. Dotychczas sądzono, że są to pozostałości po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło ten region 17 lat przed erupcją Wezuwiusza. Po ostatniej analizie naukowcy doszli jednak do wniosku, że był to punkt recyklingu. Prawdopodobnie zgromadzone tam potłuczone fragmenty naczyń czy kafelków były później wykorzystywane na przykład do budowy dróg i ścian. - Po trzęsieniu ziemi Pompeje wyglądały jak plac budowy, gdzie wszystko trzeba było wznosić na nowo. Zarówno domy prywatne, jak i świątynie. Starożytni wykorzystywali do tego to, co mieli pod ręką - opowiada Jerzy Żelazowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej o ekologii w audycji "Ratujemy świat" - wtorek, godz. 14.05 >>>

Czytaj także
śmieci morze ekologia 1200.jpg
Plastikowe zabawki. "Zabójcze dla morskiej fauny i flory"

Mieszkająca na stałe w Australii, wieloletnia prezes Fundacji Nasza Ziemia, Mira Stanisławska-Meysztowicz przyznaje, że w obliczu tego odkrycia należy docenić to, że starożytni mieli bardzo postępowe podejście do odpadów, które były dla nich cennym surowcem. - Jestem pełna uznania, że ludzie tak dawno temu pomyśleli o tym, że szkoda marnować surowce wtórne. Bierzmy z nich przykład. Śmieci nie podrzucają nam Marsjanie, to my je produkujemy i to my musimy je segregować w trosce o naszą przyszłość - apeluje.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 14.05.2020

Godzina emisji: 8.16

kul/pj

Czytaj także

Kolejny market bez plastiku. Sposób by zmiejszyć ślad węglowy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 11:09
Jeden z brytyjskich supermarketów otworzył strefę bez plastiku. To drugi na świecie, po holenderskiej spółce, sklep wielkopowierzchniowy, który dba o środowisko. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co łączy awokado i kartele narkotykowe?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 10:18
Awokado jest jednym z najpopularniejszych owoców na świecie. Jednak coraz więcej brytyjskich kawiarni odmawia jego podawania. Dlaczego?
rozwiń zwiń