Co łączy awokado i kartele narkotykowe?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 10:18
Awokado jest jednym z najpopularniejszych owoców na świecie. Jednak coraz więcej brytyjskich kawiarni odmawia jego podawania. Dlaczego?
Audio
  • Czy awokado zniknie ze sklepowych półek w Europie? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/FoodieFactor

Smaczne, modne i zdrowe, zawiera witaminy, minerały i zdrowy tłuszcz. Awokado ma wszystko, czego potrzebuje ludzki organizm. Istnieje jednak ciemna strona uprawy tego owocu. Dlatego niektórzy brytyjscy szefowie kuchni postanowili przestać go serwować.

"Od dzisiaj nie będziemy już podawać awokado w lokalu. To. Nie. Jest. Żart" - napisał właściciel kawiarni "Wild Strawberry" z Buckinghamshire w Anglii w mediach społecznościowych. Właściciel kawiarni podobnie, jak kilku innych brytyjskich szefów kuchni postanowił zbojkotować awokado w trosce o środowisko naturalne - komentowała reporterka Czwórki Martyna Ogonek.

- Według szacunków, w Meksyku rocznie wycina się ok. 20 tys. ha lasów pod plantacje awokado - tłumaczyła Joanna Szubierajska z portalu Ekologia.pl. - Ma to negatywny wpływ na bioróżnorodność i endemiczne gatunki, które są charakterystyczne dla danego regionu. Nie wszystkie plantacje awokado są legalne. Prawo dotyczące ochrony środowiska w Meksyku nie jest do końca egzekwowane - mówiła.

Co łączy awokado i meksykańskie kartele narkotykowe? Kto czerpie największe zyski z uprawy tego owocu? Czy bojkot brytyjskich restauratorów wpłynie na handel awokado? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Gość: Joanna Szubierajska z portalu Ekologia.pl, Edyta Kochlewska (redaktor naczelna portalu Dlahandlu.pl)

Data emisji: 20.12.2018

Godzina emisji: 8.34

ac/kd

Czytaj także

Zosia i Kasia Pilitowskie: gdy coś się nie klei, dodaj do tego jajko

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 13:00
- Mówi się, że jest wszystkim, czego potrzeba. Potwierdza to nasza kultura, w której najważniejsze święta nie obejdą się bez tego produktu - mówiły Zofia i Kasia Pilitowskie, autorki książki "Jajko. Znakomite przepisy z jajkiem w roli głównej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta wegetariańska. Jak wpływa na naszą planetę?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 17:58
- Dieta, która w dużej części składa się z mięsa ponad dwukrotnie bardziej, niż dieta wegańska wpływa na emisję gazów cieplarnianych - tłumaczył Marcin Tishner, koordynator kampanii "Zmieniaj dietę, nie klimat".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejny market bez plastiku. Sposób by zmiejszyć ślad węglowy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 11:09
Jeden z brytyjskich supermarketów otworzył strefę bez plastiku. To drugi na świecie, po holenderskiej spółce, sklep wielkopowierzchniowy, który dba o środowisko. 
rozwiń zwiń