Gra komputerowa "The War of Mine" w kanonie lektur szkolnych

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 11:00
Jak poinformowała kancelaria premiera produkcja warszawskiego studia 11 bit studios, gra "The War od Mine" będzie omawiana w polskich szkołach - jako lektura dodatkowa. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Syda Productions

shutterstock gaming klawiatura komputer słuchawki 1200.jpg
Studio Eksperymentalnego Polskiego Radia trafiło do gry komputerowej

To pierwsza taka inicjatywa na świecie. - Gra podchodzi do tematu wojny w zupełnie inny sposób. Tak, jak do tej pory żadna gra nie podchodziła - mówi ekspert od rynku gier wideo Bartek Stodolny. - "The War of Mine" pokazuje to, jak muszą sobie radzić, jakie decyzje muszą podejmować ci, których wojna dotyka. Nie zawsze będą to decyzje etyczne, bo już na samym początku gra stawia nam wyzwanie: decyzję czy bezkarnie okraść parę starszych osób, zajmującą jeden z domów, czy jednak pozwolić im dalej funkcjonować. Ta decyzja ma swoje dalsze konsekwencje, podobnie jak każda podejmowana w grze - dodaje. 


Posłuchaj
04:50 czwórka pierwsze słyszę 22.06.2020.mp3 O grze wideo "The War of Mine" opowiada Bartek Stodolny, ekspert rynku gier wideo (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

GameSpot/The War od Mine - Gameplay Trailer

Gra polskiego studia zdobyła światowe uznanie. Stała się swego rodzaju klasykiem. Chwalono to, że można pokazać wojnę niekoniecznie od strony żołnierza Bartek Stodolny

Jak czytamy na Twitterze kancelarii premiera, poprzez włączenie gier do systemu edukacji będziemy poszerzać naszą wyobraźnię i wnosić coś nowego do kultury, nie tylko polskiej, ale i całego świata. 

- Patrząc na to, co się dzieje z grami wideo przez ostatnie lata, jak bardzo się mieszają z kulturą tą popularną czy tą bardziej niszową, to była tylko kwestia czasu - mówi rozmówca Mateusza Kulika. - Omawiamy książki, filmy, muzykę w szkołach, dlaczego nie omawiać gier w takim razie, szczególne tych, które mają coś do przekazania. A "The War od Mine" ma dużo do pokazania - dodaje. 


gaming bójka shutterstock 1200.jpg
Brutalność w grach. Uczą nas zabijania?

Gra ma trafić na listę lektur dla uczniów szkół średnich, począwszy od roku 2020/21.  Będzie lekturą dodatkową przeznaczoną dla osób pełnoletnich. - Oczywiście są dalej ludzie, którzy powiedzą, że gry szkodzą, że są głównymi powodami, dla których dzieją się złe rzeczy na świecie, jak strzelaniny w szkołach. Łatwo powiązać to w ten sposób, że ktoś, kto zrobił coś złego, grał w grę wideo - ocenia Bartek Stodolny. - Uważam, że jest jeszcze za wcześnie, by pewne osoby zmieniły swe postrzeganie, to kwestia różnic pokoleniowych - dodaje. 

Bartek Stodolny podkreśla jednak, że dziś nie jest już wstydem przyznać się do tego, że wolnym czasie gra się w gry wideo. Te produkcje dostają już prestiżowe nagrody na całym świecie. 

Pytanie: czy włączanie gier wideo w system edukacji ma sens, pozostaje pytaniem otwartym. Pandemia koronawirusa pokazała ogromne wykluczenie cyfrowe, braki w dostępie do komputerów, tabletów czy smartfonów. Atutem "The War of Mine" jest to, że dana gra została wydana na wiele platform, zauważa ekspert, jednak jego zdaniem najpierw powinniśmy zadbać o to, żeby każdy zainteresowany taką lekturą, miał do niej swobodny dostęp. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 22.06.2020

Godzina emisji: 7.17

pj

Czytaj także

Christopher Nolan wykorzystuje siłę "Fortnite'a"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 10:56
Nie w kinie, nie w telewizji, ale w grze wideo swoją premierę miała zapowiedź najnowszego filmu "Tenet" Christophera Nolana. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studio Eksperymentalnego Polskiego Radia trafiło do gry komputerowej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 11:46
Przez blisko pół wieku w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia powstawała pionierska muzyka elektroniczna. Dziś te dźwięki stały się inspiracją do gry zatytułowanej "Odgłos". 
rozwiń zwiń