Czy grozi nam kolejny lockdown? Jeśli tak, to regionalny

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 08:06
 - Tak jak zapowiadał minister zdrowia i inni przedstawiciele rządu: nie chcemy nikogo zaskakiwać wprowadzeniem ponownej izolacji czy innych obostrzeń związanych z pandemią - mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - Takie decyzje byłyby podejmowane przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem - dodaje. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/DimaSid

shutterstock wesele covid koronawirus 1200.jpg
Wesele w pandemii. Najbardziej ryzykowna impreza roku?

- Takie ograniczenia, jak czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców, kwarantannę czy miejsce kwarantanny w Polsce można wprowadzić na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów - mówi adwokat Artur Rycak z kancelarii Rycak. Kancelaria Prawa pracy i HR. - Należy uprzedzić w jakiś sposób obywateli. Jednak z punktu widzenia aktów prawnych może wyglądać to w ten sposób: Rada Ministrów wyda rozporządzenie, opublikuje je w dzienniku ustaw, a od dnia następnego ono może wejść w życie - dodaje. 


Posłuchaj
04:02 czwórka pierwsze słyszę 4.08.2020 koronawirus.mp3 Jeśli zostaną ponownie wprowadzone obostrzenia związane z pandemią koronawirusa to jak będzie to wyglądało - wyjaśnia Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego (Piewsze słyszę/Czwórka)

 

Władze państwowe jednak uspokajają, że ewentualne decyzje będą podejmowane z tygodniowym wyprzedzeniem. - Dziś nie wydaje się, by była konieczność ponownego wprowadzenia kwarantanny dla osób wracających z zagranicznych wakacji - mówi Jan Bondar. - W tej chwili, z danych którymi dysponujemy, osoby, które wracają z wakacji nie są istotnym źródłem nowych przypadków zakażeń. W ubiegłym tygodniu było to zaledwie kilka procent w masie dodatnich wyników, ale oczywiście nie można tego wykluczyć - dodaje. 

Rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego podkreśla, że wszelkie decyzje o wprowadzeniu ewentualnego ponownego lockdownu będą podejmowane w ujęciu regionalnym. - Nie tylko na poziomie województw, a powiatów - mówi. - W Polsce istnieje ogromne zróżnicowanie jeśli chodzi o tzw. zapadalność - czyli określoną liczbę przypadków na określoną liczbę ludzi - dodaje. 

Dziś najwięcej przypadków zakażeń koronawirusem jest w czterech województwach: śląskim, małopolskim, mazowieckim i wielkopolskim (tu tylko na styku z województwem łódzkim). - Te cztery regiony opowiadają za 80 procent dodatnich wyników w całym kraju - zauważa Jan Bondar. - Z drugiej strony mamy całe połacie kraju, jak Polska północna, regiony turystyczne: Pomorze Zachodnie, Gdańskie, Mazury, Lubelszczyzna, Podkarpacie, Ziemia Lubuska, Opolszczyzna, gdzie ciężko mówić o wielkiej pandemii, bo przypadków jest zaledwie kilka - dodaje. - Stąd decyzja, by ewentualne obostrzenia wprowadzać regionalnie. 

Czytaj także:

Restrykcje w Wielkie Brytanii 

Róża Mularska, mieszkanka okolic Manchesteru, zwraca uwagę, że w okolicy, w której mieszka wprowadzono lokalny lockdown. - Obowiązuje też dwutygodniowa kwarantanna dla osób powracających z Hiszpanii - wyjaśnia. - Gdy w Wielkiej Brytanii została zniesiona izolacja dla wszystkich, to ludzie zaczęli planować wakacje. Zaczęły się wyjazdy, głównie do Hiszpanii, to jest ulubiony kierunek Brytyjczyków - dodaje. 

Mieszkający w Wielkiej Brytanii Polacy obawiają się o swój przyjazd do Polski. - Ja też zaplanowałam urlop, wykupiłam bilety lotnicze do Polski, ale nie wiem co będzie, co przyniesie następny dzień, tydzień - mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Do wyjazdu mam trzy tygodnie i liczę się z tym, że lot może zostać odwołany - dodaje. 

  ***

  Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

  Prowadzi: Kamil Jasieński

  Materiał: Weronika Puszkar

  Data emisji: 04.08.2020

  Godzina emisji: 8.16

  pj

  Czytaj także

  W Szwajcarii teoretycznie najbezpieczniej, a społeczność podzielona

  Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 07:27
  W czasie pandemii koronawirusa powstaje wiele rankingów. Jeden z nich mówi, że to w Szwajcarii i Niemczech w czasie epidemii jest najbezpieczniej. 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Zapiski z czasów pandemii" - cenne historie dla potomnych

  Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 13:09
  Z okazji 13. Międzynarodowego Dnia Archiwów i akcji Archiwum Pandemii 2020 Polska Fundacja Narodowa wraz z Archiwami Państwowymi ogłosiła konkurs na nasze wspomnienia z czasów izolacji wywołanej pandemią koronawirusa. 
  rozwiń zwiń