Dystans na europejskiej plaży. Smutne obostrzenia

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 10:21
Gry zespołowe odpadają, plażowanie w grupie - tak, ale maksymalnie 15 osób, plastikowe konstrukcje wyznaczające "twój" kawałek plaży - to tylko z część obostrzeń, które wprowadzane są na europejskich plażach. 
Audio
  • Jakie zasady obowiązują na europejskich plażach? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

8,5 metra w Portugalii

Sezon plażowy w niektórych europejskich krajach już się rozpoczął. Portugalska Agencja Środowiska poinformowała np., że podczas tegorocznych wakacji na jednego wczasowicza będzie przypadało średnio 8,5 metra kwadratowego plaży. Zaznaczono, że wynika to z "potrzeby zapewnienia dystansu społecznego z powodu epidemii COVID-19". - Przed wejściem na plażę będą postawione znaki informacyjne pokazujące stopień zagęszczenia ludzi na danej plaży - opowiada Katarzyna Lelów z bloga "Polka w Portugalii. Osobisty przewodnik".

- Wykorzystane zostaną znaki świetlne:

  • zielony - plaża ma niskie obłożenie
  • żółty - obłożenie duże
  • czerwony - plaża jest pełna

Rząd Portugalii ogłosił, że oficjalnych kontroli nie będzie, ale odwołał się do zdrowego rozsądku turystów. Władze przypominają o obowiązku zachowania odstępów. Pomiędzy osobami powinna być zachowana odległość 1,5 metra; pomiędzy leżakami i parasolami - 3 metry. - Są plaże, na których zmieści się tylko kilkanaście osób - zauważa Katarzyna Lelów. - Pocieszającym jest fakt, że tych plaż jest dużo - dodaje. 


izolacja1200.jpg
Coviwertyzm - nowy styl życia

Hiszpańskie stelaże

- Hiszpański rząd podjął decyzję, że "pierwszy ręcznik" będzie można ulokować dopiero 6 metrów od morza. Od każdego ręcznika musi być zachowana odległość przynajmniej 2 metrów - wymienia Roksana Guillen-Ortega, autorka bloga Hiszpania Ole. - Wyjście rodzinne czy grupowe na plażę może być realizowane w grupie nie większej niż 15 osób. Nie będzie można uprawiać sportów tzw. wymiennych - gra w wodzie z piłką czy paletkami, w wodzie 2 m odstępu między korzystającymi z kąpieli - dodaje. 


rejs podroż statek wakacje 1200.jpg
Wyjazdy na wakacje 2020. Polecimy do Hiszpanii?

Rozmówczyni Weroniki Puszkar zwraca też uwagę na zasady dotyczące dużych plaż. Niektóre z nich zostaną obłożone stelażami z plastikowych rurek, które wyznaczą poszczególne miejsca plażowania. Takie miejsce będzie można zarezerwować za pomocą specjalnej aplikacji na 3 godziny. 

Grecja dzikich plaż

Dorota Kamińska, mieszkająca na Korfu, zauważa, że Grecja jeszcze nie wprowadziła konkretnych "plażowych" zasad. - Z pewnością będą obowiązywały jakieś zalecenia, by unikać skupisk ludzi - zwraca uwagę. - Korfu i większość greckich wysp to miejsca bogate w dzikie, czasem trudno o dostępne plaże. Kontrola ich z pewnością będzie bardzo trudna - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 11.06.2020

Godzina emisji: 8:16

pj/kul

Czytaj także

Jak koronawirus wpływa na turystykę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 09:56
Jeszcze w styczniu opinie branży turystycznej o tym, jak koronawirus wpłynie na sytuację w biznesie podróżniczym były umiarkowane, o tyle dziś już wiadomo, że sytuacja jest fatalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paszporty i korytarze zdrowia - czy to grecki sposób na powrót turystów?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 10:18
Grecja należy do światowej czołówki krajów, które najlepiej radzą sobie z epidemią koronawirusa. Dziś pojawiają się pierwsze pomysły jak na nowo zorganizować turystykę i przyjąć podróżnych. 
rozwiń zwiń